Ve Venezuele dochází pivo. (28. července 2015) | foto: AP

Je to horší než nedostatek vody. Nemáme pivo, naříkají Venezuelané

  • 144
Ve Venezuele po oleji, mouce nebo kondomech začíná docházet další komodita. Společnost, která vyrábí národní pivo Polar, začíná zavírat své pivovary kvůli nedostatku surovin. Ukazuje se, že Venezuelané snášejí život bez piva v současných vlnách vedra obzvlášť těžce.

„Jsme země nezemě,“ říká Yefferson Ramirez za pultem obchodu s alkoholem v luxusní čtvrti východního Caracasu, když vidí dav naštvaných zákazníků.

V prodejně dřív bývalo i mléko nebo balená voda. Jejich nedostatek však nevyvolalo takovou zlost jako docházející zlatavý mok. „Lidé tady víc panikaří z toho, že přijdou o pivo, než o vodu. Ukazuje to, jak pokřivené jsou naše priority,“ popisuje Ramirez.

Cervecería Polar, společnost produkující osmdesát procent venezuelské pivní nabídky, začala své varny zavírat kvůli nedostatku ječmene, chmele a dalších surovin potřebných k výrobě piva. Zastavila také dodávky do caracaských obchodů s alkoholem. Není jasné, kdy se bude moci výroba opět rozběhnout.

Někteří zákazníci, kteří z prodejen odešli s prázdnou, bez rozmýšlení zamíří do restaurace El Tigre. Jedině tam totiž pivo nedochází. Číšníci jej vykoupili ze všech nejbližších supermarketů a navzdory státním regulacím jej prodávají vysoko nad stanovenou cenou.

Servírují ho jen v malých lahvích, aby nezteplalo, a hostů tak mají pořád dost. Zvlášť ve vlně veder, která momentálně v zemi panuje. „Začal jsem pít černé, když mi bylo třináct. Tohle je naše náboženství, vezměte nám pivo a začne to tady být riskantní,“ popisuje podle britského Guardianu Venezuelan Angel Padra vztah místních k tmavé verzi piva Polar negra.

Prezident Venezuely Nicolas Maduro se k prázdným regálům v odděleních s alkoholem zatím nevyjádřil, už dříve však podle Guardianu obvinil majitele Polaru Lorenza Mendozu z hromadění surovin, aby to vypadalo, že je v zemi chaos. V únoru mu dal dokonce ultimátum: „Pomozte naší zemi, nebo odejděte!“

Venezuelané si stále mohou koupit pivo. Ovšem dovážený Heineken je pětkrát dražší než milovaný Polar a ostatní místní piva nejsou tak populární.

„Jestli prodávají jenom Heineken, neprodávají pivo,“ okomentoval to středoškolák Jose Vera. Poté, co v obchodech nenalezl láhev Polaru, odešel domů. Dát si rum. Právě producenti rumu nebo whisky na zavřených pivovarech nejspíš vydělají.

„Volby se blíží, takže se to určitě vyřeší. Nikdo nebude kvůli tomuhle riskovat svou funkci,“ věří však Vera v návrat zlatého bohatství, jehož spotřeba v zemi patří podle serveru Independent k nejvyšším na světě.

Při rabování obchodu zemřel člověk. Maduro dál znárodňuje

Ve venezuelských obchodech už delší dobu kvůli nízkým cenám ropy, propadu měny a cenovým regulacím chybí často základní zboží, jako je mouka nebo olej, a postupně na nákupních seznamech přibývají další položky, které se nedají sehnat. Od začátku roku to jsou i kondomy a antikoncepční pilulky (více zde).

V pátek 31. července se do skladu supermarketu ve městě Ciudad Guayana na jihovýchodě země vloupala skupina lidí. Při střetu s policií zemřel jednadvacetiletý muž na následky střelné rány do hrudi, informovala agentura Reuters (více zde).

Podle Madura řada podnikatelů vede „ekonomickou válku“ a záměrně činí z nakupování „noční můru“ pro obyvatelstvo, které musí stát nekonečné fronty. Podnikatelé mají tajné dohody s politickou opozicí ve snaze sesadit vládu, tvrdí prezident. Venezuela proto přistoupila k zestátňování podniků. V únoru nařídila znárodnění řetězce supermarketů Día Día.