Věci z předváděcí akce lze vrátit

Věra Kubíčková z Kladna se začátkem ledna letošního roku zúčastnila předváděcí akce, na které jedna zásilková služba předváděla a nabízela k prodeji speciální deky.
Věra Kubíčková z Kladna se začátkem ledna letošního roku zúčastnila předváděcí akce, na které jedna zásilková služba předváděla a nabízela k prodeji speciální deky. Jak se na podobných akcích často stává, paní Kubíčková podepsala ihned kupní smlouvu, aniž by nad koupí nějak uvažovala. Po návratu domů si v klidu smlouvu přečetla a dospěla k závěru, že se při nákupu unáhlila. Chtěla vědět, zda má nějakou možnost smlouvu zrušit, když žádné deky zatím nedostala.

Paní Kubíčková a s ní i další spotřebitelé, kteří ukvapeně a bez rozmyslu uzavírají na různých prezentacích kupní smlouvy, mají štěstí. Od 1. 1. 2001 nabyla účinnosti novela Občanského zákoníku. Podle ní může spotřebitel do sedmi dnů od podpisu odstoupit od takové kupní smlouvy, která byla uzavřena například při prezentaci v restauraci či jiných společenských prostorách. Pokud ještě nedošlo ke splnění dodávky, prodlužuje se tato lhůta na jeden měsíc. Toto právo spotřebitel nemá pouze tehdy, jestliže si návštěvu dodavatele výslovně sjednal a cílem této návštěvy byla právě objednávka zboží.

Občanský zákoník, § 57, odst. 1:

Byla-li spotřebitelská smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání, může spotřebitel od smlouvy písemně odstoupit do sedmi dnů od jejího uzavření; nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může od smlouvy odstoupit do jednoho měsíce. To neplatí ohledně smluv, u nichž si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky.