Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vedení nám vyhrožuje, tvrdí piloti ČSA. Jejich protest kritizuje i Nečas

  • 20
Válka pilotů a vedení Českých aerolinií pokračuje a reálně hrozí, že ani zítra nebudou létat všechny spoje ČSA. Po zdánlivém mediálním usmíření přichází další přestřelka mezi piloty a ČSA. Protestující letci obvinili management, že pilotům vyhrožují.

Podle nich každý pilot, který si dnes vezme volno kvůli indispozici, obdrží tzv. překážku v práci na straně zaměstnavatele, tedy prakticky nemůže létat.

Sdružení dopravních pilotů CZALPA se už kvůli tomu obrátilo na Úřad pro civilní letectví. Podle prezidenta Petera Žmolíka nemohou piloti ve stresu sednout za knipl a vzít na sebe zodpovědnost za cestující i letadla. Podle něj se večerní jednání nesla ve znamení urážek a vyhrožování ze strany managementu.

Vedení pilotní organizace už dnes mohlo vstoupit do budovy, ale pouze za doprovodu bezpečnostní služby.

Piloti chtějí protesty upozornit na stav aerolinek. "Management i ministr financí tají informace o hospodaření i před svými kolegy ve vládě a příprava privatizace fakticky probíhá formou likvidace společnosti," uvedli ve svém prohlášení piloti. O dalším postupu protestů chtějí rozhodnout dnes odpoledne. "Zatím vše nasvědčuje tomu, že piloti další pokračování protestů podporují," řekl Žmolík. Piloti už mají i podporu odborové organizace zaměstnanců handlingu.

Z protestů se stává politická kauza

ČSA nedostatek pilotů vyřešily najmutím letadel od bulharské společnosti Via a také volnou kapacitou od společnosti Holidays Czech Airlines.

Ze situace v ČSA se stává čím dál větší politická kauza. Proti pilotům po ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi dnes vystoupil i premiér Petr Nečas. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání vlády novinářům řekl, že pokud se piloti ČSA rozhodli zlikvidovat svou firmu, svým způsobem to bude pro kabinet, který řeší, co dělat s ČSA, úleva.

"Vláda bude rozhodně trvat na tom, aby byly přísně dodržovány zákony, to znamená, že kroky, které piloti dělají, nemohou zůstat bez odezvy. Pokud se rozhodli svými kroky svého zaměstnavatele definitivně potopit, není způsob, jak jim v tom zabránit," uvedl. Za piloty se už včera postavili naopak KDU-ČSL a také Jiří Paroubek, šéf LEV 21. Jeho někdejší spolustraník a spolupracovník Jaroslav Tvrdík přitom přispěl k rozkladu aerolinek nejvíce.

ČSA najmutím jiných letadel dnes problém s rušením letů příliš nemají. Podle aktuálního letového řádu jsou do dnešní půlnoci zrušeny jen čtyři lety.