Vedli banky, dnes mají zavřené dveře

Jedna velká chyba či porušení pravidel a bankéř se s další kariérou ve světě velkých financí může rozloučit. Donedávna spíše výjimečná událost se na tuzemském finančním trhu stává čím dál více železným pravidlem. Neúspěšní finančníci či manažeři, kteří kvůli podezření z poškozování obchodních zájmů daného peněžního ústavu ztratili kredit, bankovní branži opouštějí - ať nuceně, nebo dobrovolně. Jejich rozhodnutí a v horším případě vlastní obohacování podstatnou měrou přispěly k tomu, že ztráty bank podle odhadů dosáhly zhruba 400 až 500 miliard korun.

Prezident Bankovní asociace Jiří Kunert soudí, že trh je již od nezodpovědných bankéřů v podstatě očištěn. "Nejvíce k tomu přispěly krachy bank, vstup strategických akcionářů, bankovní dohled a zlepšené vnímání bankovních aktivit jako zodpovědné práce, a nikoli hraní si s cizími penězi," řekl.

Noví vlastníci podle některých analytiků nehodlají pokračovat v politice, že neúspěšný bankéř dostane "trafiku" v některé dceřiné společnosti. Příkladem může být rakouská Erste Bank, která po převzetí České spořitelny vyměnila dlouholetého šéfa Spořitelní investiční společnosti Miroslava Stehlíka a šéfa ČS-Živnostenské pojišťovny Jaroslava Klapala.

Ten do pojišťovny ze stejné skupiny přešel po odvolání z křesla generálního ředitele České spořitelny. Vrcholný bankéř, který ztratil na trhu "jméno", nemá podle Kunerta šanci vrátit se do vedení jiného peněžního domu. "V nižších funkcích však uplatnění najít může, záleží též i na důvodu a rozsahu ztráty kreditu," dodává.

Krachy bank nepostihují tímto způsobem jen nejvýše postavené manažery, ale čím dál více zasahují i mezi jejich podřízené. Nedávným příkladem může být dealer ČSOB Jeff Czernek, který porušil daná pravidla, prodělal téměř dvě miliardy a byl okamžitě propuštěn.

"Nemá šanci, aby v nějaké bance dostal práci," tvrdí jeden z jeho kolegů, který si nepřál být jmenován. Stejná banka po převzetí IPB propustila celou řadu manažerů, kteří kvůli cejchu "lidí z bývalé IPB" hledají práci v bankách těžko. Někteří z nich však našli uplatnění ve státní správě, jako například Petr Kolář, který se stal šéfem agentury pro podporu průmyslu CzechIndustry.

Její zřízení prosadil ministr průmyslu Miroslav Grégr. V bankách nezakotvili ani manažeři Komerční banky, kteří ji opustili v první vlně s Richardem Salzmannem nebo v druhé kvůli skandálu s financování firmy B.C.L. Trading, jež banku připravila o osm miliard korun.

Někdejší člen představenstva KB Bořivoj Pražák, odpovědný za oblast úvěrů, nicméně pracuje jako ředitel firmy Delloite & Touche. Ta je auditorem Komerční banky, která však v působení Pražáka, jenž je kvůli účinkování v KB obviněn policií, nevidí žádný konflikt.

Drtivá většina finančníků, kteří museli opustit bankovní sektor, však není vůči své někdejší činnosti nijak zvlášť kritická. Richard Salzmann, bývalý generální ředitel KB a někdejší senátor ODS v jednom z rozhovorů své působení v bance, z níž stát musel odkoupit přes 80 miliard špatných úvěrů, zhodnotil slovy: "Mé svědomí je čisté."

Většina bankéřů, kteří jsou spojováni se zkrachovalými bankami nebo za nimi v polostátních bankách zůstaly miliardy nesplácených úvěrů, většinou v současné době podniká. "Nejčastěji si takoví lidé zakládají konzultantské firmy," říká analytik Merrill Lynch Miroslav Nosál.

Poradenstvím se hodlá živit třeba i Libor Procházka, klíčový muž IPB do doby, než na ni centrální banka uvalila nucenou správu. "Chci zúročit zkušenosti a kontakty, které člověk má a získal za deset let v bance," píše ve své knize. Svými zkušenostmi bankéře pomáhá například skupině PPF i někdejší šéf Agrobanky Pavel Janda, pod jehož vedením a kontrolou skupiny Motoinvest došla banka ke krachu.

Image bankéře, jehož ústav se dostal na pokraj krachu, nevnímá jako problém v podnikání například ani někdejší šéf a spolumajitel Evrobanky Daniel Havlík. S bankami dodnes spolupracuje vyhledává mimo jiné zájemce pro odkupy špatných pohledávek a provádí poradenskou činnost v bankovnictví.

"Evrobanku jsme spravovali pět let a odvedli jsme slušný kus práce. Co po nás zbylo, nový partner dobře zužitkoval. Pro podnikání mi to dodalo jméno schopného manažera," říká Havlík.

Evrobanka nepatřila mezi nejkřiklavější případy problémových bank, nicméně její převzetí Union Bankou musela centrální banka podpořit dotací zhruba dvou miliard korun na její ztráty.