Vedra pomáhají prodejcům nealka i zmrzlin.

Vedra pomáhají prodejcům nealka i zmrzlin. | foto: Jan Strouhal

Vedro roztáčí letní byznys, turbíny elektráren naopak brzdí

  • 114
Tak jako má někdo horka rád a nastávající tropický týden si užije, zatímco jiní ho protrpí v zatemněném bytě, tak se i byznysmeni rozdělují na ty, co vedra vítají, a jiné, co z nich nadšeni nejsou. Na teplé dny se těší například prodavači zmrzlin či majitelé koupališť, elektrárnám ale snižují výkon.

Byznysové žně očekává například provozovatel pražských Žlutých lázní. "Pro nás je počasí absolutně rozhodující. Čím je hezčí, tím je u nás víc lidí, a pokud jsou tropy, tak je u nás úplně narváno a tržby stoupnou až o 85 procent," říká mluvčí areálu Hana Tietze.

Zatímco v průměru navštíví podle ní lázně zhruba tisíc lidí denně, při vedrech návštěvnost stoupne až na tři tisíce.

Vedle většího ruchu ve stáncích s občerstvením, do kterých se v takových dnech přivolávají brigádnické posily, stoupá také zájem o pronájem beachvolejbalových kurtů, nohejbalu, ping-pongu nebo fotbalu v písku, a to zhruba o polovinu. "Lázně by v tu chvíli potřebovaly nafouknout, ale to nejde," směje se Tietze.

Vodáci horka milují, musí je však střídat déšť

Větší příjmy čeká také firma pronajímající lodě v Sušici. "Vedra jsou pro nás dobrý byznys. Lidé si půjčují zhruba o třetinu víc," říká Zdeněk Švelch, spolumajitel půjčovny Otavatour.

Některé firmy kvůli horku zkrátí zaměstnancům pracovní dobu

Horka podle něj ale nesmějí trvat moc dlouho, protože pak se "práší od vesel", což znamená, že to vodákům kvůli nízkému stavu vody nejede. "Nejlepší je, když je přes den vedro a navečer bouřka," vysvětluje.

Radost z vysokých teplot mohou mít i prodavači zmrzlin a limonád. "Vždy, když přijdou horka, tak prodáme více nápojů a zmrzlin. Na dnešní vedra jsme se samozřejmě připravili a nadělali jsme si více zmrzliny do mrazáku," říká prodavačka cukrárny Ovocenka v Jílovém u Prahy. Tržby za celou cukrárnu však podle ní automaticky růst nemusí, protože lidé sní naopak méně dortů.

Na vyšší tržby se těší i Unilever, který prodává deodoranty Rexona a zmrzlinu Algida. "Čím více teplých dnů, tím více antiperspirantů a zmrzliny se prodá. Nanuků a kornoutů, po kterých lidé sahají impulzivně, tedy například právě při velkých vedrech, se za letní měsíce obecně prodají celé tři čtvrtiny ročního objemu," upřesňuje mluvčí společnosti Martina Janebová.

ČEZ i muzea v horkých dnech "trpí"

Naopak výrobcům elektřiny z jádra a uhlí se vysoké teploty nezamlouvají. Aby generátor pracoval co nejlépe, potřebuje mít dostatečně zchlazenou vodu. "Ideální teplota vody vracející se k nám z chladících věží je 15-17 °C. Nyní je to ale 23,5 stupně. Momentálně tak máme kvůli vysokým teplotám výkon nižší zhruba o šest megawattů,“ řekl iDNES.cz mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Václav Brom.

Elektrárna ale v ročním plánu výroby s nižším letním a naopak s vyšším zimním výkonem počítá, a žádnou ztrátu tak kvůli počasí nemá (podrobnosti najdete v boxu pod článkem).

Teplé slunné počasí se podepisuje i na návštěvnosti muzeí či památek. "Lidé jsou k nám bohužel zvyklí chodit, když je zamračeno či prší," říká Josef Miřácký ze společnosti Království železnic, která v Praze provozuje expozici největší modelové železnice v Česku. Podle něj je letošní léto počtem slunných dní extrémní, což je na poklesu návštěvnosti vidět.

Na horké dny museli zareagovat také majitelé čajoven. Pokud by v tropech nabízeli jen horké nápoje, zákazníci by se k nim nehrnuli. "Museli jsme počasí přizpůsobovat sortiment. Kdybychom to neudělali, návštěvnost by klesla. Nabízíme proto i studené čaje a ty se v teplých dnech pijí více," říká Jiří Šimsa, spolumajitel sítě více než dvaceti tuzemských čajoven Dobrá čajovna.

Jak počasí ovlivňuje výkon elektráren

Velmi teplé počasí snižuje výkon elektráren, které využívají jako chladivo vodu. Každoročně to bývá problém zejména pro německé či francouzské jaderné elektrárny, které čerpají vodu z Rýna. Pokud teplota vody v řece stoupne nad únosnou mez, musí se bloky odstavit.

V Česku tyto problémy nehrozí, i když i zde se počasí na výkonu elektráren podepisuje. "Momentálně máme kvůli vysokým teplotám výkon nižší zhruba o šest megawattů," řekl iDNES.cz mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Václav Brom.

Pro nejefektivnější výkon generátoru musí být rozdíl teploty vody na vstupu na výstupu z kondenzátoru co nejvyšší. Elektrárna vodu chladí v chladících věžích. Část, která se v nich odpaří, se doplňuje ze dna přehrady Hněvkovice na Vltavě a je tedy dostatečně studená.

"Ideální teplota vody vracející se k nám z chladících věží je 15-17 °C. Nyní je to ale 23,5 stupně, přičemž teplota vzduchu je přes třicet," vysvětluje Brom. 

Elektrárna s nižším letním a naopak s vyšším zimním výkonem počítá ve svém celoročním plánu a žádnou ztrátu tedy kvůli počasí nemá. Tu jde vypočítat jen teoreticky, za předpokladu, že by zmíněných chybějících šest megawatt mohla prodat na trhu. Momentálně se megawatthodina energie prodává na energetické burze za 45 eur. Denní ztráta výkonu Temelína je přibližně 80 MWh, které by tak ČEZ mohl prodat za 3 600 eur, čili za 90 tisíc korun.

S takovýmito výkyvy teplot musí počítat i ostatní elektrárny ČEZ spalující uhlí. "Výjimkou je elektrárna Počerady, která se původně konstruovala pro Egypt, a tudíž jí takovéto vysoké teploty vyhovují," doplnil zajímavost mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

, ,