Vejce

Vejce | foto: www.akademiekvality.cz

Veterináři nařídili testy vajec z Nizozemska a Belgie na toxický fipronil

  • 10
Čeští dovozci vajec a produktů z nich z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. V mimořádném opatření to nařídila Státní veterinární správa. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

„Dnem 10. 8. 2017 se všem provozovatelům potravinářských podniků, kteří v místě určení přijímají vejce vyprodukovaná v Nizozemsku a Belgii nebo vaječné výrobky z vajec vyprodukovaných v Nizozemsku a Belgii, kterými se rozumějí zpracované výrobky získané zpracováním vajec, jejich různých složek nebo melanže nebo dalším zpracováním takto zpracovaných výrobků, nařizuje prokazovat jejich zdravotní nezávadnost, a to laboratorním vyšetřením. Laboratorní vyšetření musí zahrnovat minimálně vyšetření na přítomnost chemické látky fipronil,“ uvedla Státní veterinární správa (SVS).

Co je fipronil

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Kontaminovaná vejce z Nizozemska se objevila i na Slovensku (psali jsme zde). Inspektoři slovenské Státní veterinární a potravinové správy našli kontaminovaná vejce ve velkoskladě v obci Vrbové. Jednalo se o 24 balení nizozemských vajec. Vejce z Nizozemska nejdříve šla do Německa, kde je zpracovali, uvařili a oloupali. Poté je dodali rakouským firmám, které je dovezly do skladu na Slovensku.

V Česku se kontaminovaná vejce zatím neobjevila. „Přestože se žádná vajíčka z Belgie a Nizozemí na našem území až doposud nevyskytují, rozhodli jsme se pro zvýšení potravinové bezpečnosti přijmout mimořádná veterinární opatření, které bez vyšetření na fipronil nepustí belgická a nizozemská vajíčka na náš trh,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Mluvčí české SVS Petr Majer minulý týden sdělil, že vejce z Nizozemska a Belgie se do Česka v poslední době nedovážely. Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska naposledy v květnu.

Minulý týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu (psali jsme zde). V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

Toxická vejce se šíří Evropou, objevila se i na Slovensku

Čeští veterináři odebírají namátkové vzorky zahraničních vajec a kuřecího masa, pokud se objeví na českém trhu.

Podle belgického ministra zemědělství Denise Ducarmeho nizozemské úřady o skandálu věděly už loni v listopadu, evropské partnery ale na problém neupozornily. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD také vyslovil přesvědčení, že selhal evropský systém včasného varování. Postup belgických úřadů Schmidt opakovaně tvrdě kritizoval a v úterý ho označil za nepřípustný.

Dva zadržení manažeři

Nizozemská policie ve čtvrtek zadržela dva lidi v souvislosti s aférou kolem jedovatého insekticidu fipronil, který se dostal do milionů vajec nabízených v obchodech v několika evropských zemích. Úřady v Nizozemsku a Belgii v této souvislosti provedly několik razií, informovala agentura AFP.

„Jde o dva firemní manažery, kteří pravděpodobně použili produkt v drůbežárnách,“ sdělila mluvčí nizozemské prokuratury Marieke van der Molenová. Nizozemská média uvedla, že zadržení jsou ze společnosti Chickfriend.

Skandál kolem insekticidu je již předmětem trestního řízení v Belgii i Nizozemsku. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

,