Věk nových důchodců klesá

Vydržet v práci až do důchodového věku, na to má v posledních letech nervy stále menší počet lidí. Naopak předčasný odchod do penze se stává mnohem častějším jevem. Aspoň doposud, kdy ještě pro brzkou penzi neplatí zpřísněná pravidla, která příští týden chtějí schválit poslanci. Zatímco v letech 1998 a 1999 bylo skóre mezi těmi, kteří vydrželi, a těmi, kteří odešli předčasně, zhruba vyrovnané, v loňském roce se podle předběžných údajů České správy sociálního zabezpečení prudce vychýlilo. Z celkového počtu nových důchodců jich loni odešlo předčasně do penze 60 procent. V roce 1996 to bylo pouze 18 procent.

Bilance se vychýlila hlavně tím, že prudce klesl počet důchodců odcházejících v normálním termínu. To je podle expertů na důchodovou problematiku mimo jiné dědictvím předchozích let.

"Jestliže mnoho lidí odešlo předčasně před jedním či dvěma roky, pak je logické, že v loňských číslech chybějí. Kvůli tomu také klesá celkový počet nově přiznaných důchodů ," uvedl ředitel odboru sociálního pojištění z ministerstva práce Jiří Král.
Loni začalo pobírat důchod více než 96 tisíc lidí, tedy o 13 tisíc méně než v roce 1999.

Snaha odejít do penze co nejdřív má podle odborníků dvě příčiny. Mezi nezaměstnanými jednak přibývá starších lidí a pro ně, jakmile jednou o práci přijdou, je předčasný důchod často jediným řešením.

Navíc mnohé podniky, které byly nuceny sáhnout k masivnímu propouštění, se přednostně zbavují právě těch, kteří jsou aspoň tři roky před důchodovým věkem a mohou odejít do předčasné penze.

Předčasný důchod je však kromě toho výhodný podnik, protože penze se zmenší měsíčně maximálně o několik set korun. Takže dožije-li se důchodce průměrného věku, pak nakonec získá víc, než kdyby bral normální důchod. Obliba předčasných důchodů vede ovšem k tomu, že státu chybějí v penzijním systému peníze.

Lidé totiž místo toho, aby ještě rok či dva pracovali a odváděli státu sociální pojištění, naopak peníze pobírají. Loni skončil důchodový účet v rekordním schodku dvaceti miliard korun, které se musely doplatit ze státního rozpočtu, takže se kvůli tomu musely oželet jiné výdaje.

Politici proto chtějí vzít aspoň zčásti zpět svůj verdikt z roku 1995, kdy předčasné důchody zvýhodnili, a schválit přísnější pravidla. Návrh, o kterém se bude hlasovat příští týden, má velkou šanci na úspěch. Výbor pro sociální politiku, kde jsou strany zastoupeny podle rozložení sil v celé sněmovně, jej tento týden schválil.

"Cílem je, aby v průměru důchodci získali za svůj život stejně peněz, ať jdou do penze předčasně či normálně," vysvětlil Král. Ve hře je však také ještě přísnější varianta, kterou chce předložit poslanec Unie svobody a exministr práce Stanislav Volák.

Do budoucna hodlá ministerstvo práce pod vedením sociálnědemokratického ministra Vladimíra Špidly režim odchodu do důchodu zcela předělat. "Důchodový věk by měl být pružný, aby každý mohl odejít dříve či později, a podle toho by pak měl vyšší či nižší důchod," uvedl Špidla.

Tento režim podle něho bude možné rozběhnout až v roce 2005, kdy bude hotova přesná evidence, kolik kdo za svůj život na sociálním pojištění zaplatil. Důchody by podle této koncepce také měly více odpovídat tomu, jakou měl člověk mzdu.

Jedním z chystaných opatření je například stanovit strop pro odvody sociálního pojištění, čili bohatí lidé by odváděli méně než dnes.