Velcí investoři začnou vyrábět

V nejbližších měsících začne v tuzemsku fungovat několik velkých továren, které by měly napomoci růstu domácí průmyslové výroby. "Jde o dokončení těch největších projektů z vlny přílivu zahraničních investorů, kteří ve velkém do země přicházejí od roku 1999," říká René Samek z agentury pro zahraniční investice CzechInvest.

Již jedenáctého září zahájí výrobu barevných televizních obrazovek firma LG. Philips Displays, která je vůbec největším investorem, jenž dosud v zemi továrnu na zelené louce postavil. Celkem má během osmi let v Hranicích investovat 624 milionů dolarů a dát práci více než třem tisícovkám lidí.

"Zatím jsme ve fázi zkušebního provozu," sdělil mluvčí firmy Vladan Pěnkava. LG. Philips Displays vznikla letos, když se nizozemská a korejská firma dohodly na tom, že budou produkovat obrazovky ve společném podniku, přičemž původním investorem v Hranicích byl pouze Philips. Zpočátku bude firma zaměstnávat 1200 pracovníků a v prvním roce vyrobí 2,5 milionu obrazovek.

Před dokončením je také druhá největší investice na zelené louce - motorárna v mladoboleslavské automobilce za 562 milionů dolarů. "Část továrny na výrobu převodovek již funguje, vlastní produkce motorů se rozběhne někdy na přelomu letošního a příštího roku," sdělil mluvčí Škody Auto Milan Smutný.

"Kromě těchto dvou největších investic se dokončují i další velké projekty v řádech desítek milionů amerických dolarů. Rozjezd výroby ve velkých továrnách navazuje na menší investice, které se dokončovaly loni na podzim a letos na jaře," doplnil René Samek z CzechInvestu.

Výrobu v nejbližší době zahájí nový sklářský provoz firmy Glaverbel, novou obří halu na montáž počítačů otevře v Pardubicích společnost Foxconn, zkušební produkci pro automobily zahajuje i Mitsubishi ve Slaném. Další rozšiřování v nejbližších měsících plánuje v plzeňské továrně na televizory japonská Matsushita, která chce investovat 2,6 miliardy korun.

Náběh výroby ve velkých továrnách přichází v době, kdy tuzemský průmysl postupně ubírá z rychlého růstu, který nastartoval začátkem loňského roku. V červnu průmyslová produkce vzrostla o 3,7 procenta, což bylo nejnižší letošní číslo. "Rozjezd velkých projektů by měl podpořit růst průmyslové výroby i export," soudí šéf CzechInvestu Martin Jahn.

Nové továrny v Česku by podle odborníků neměla ohrozit ani zpomalující evropská ekonomika. Podle hlavního ekonoma ČSOB Josefa Kovalovského očekávají v příštím roce země Evropské unie, kam směřuje nejvíce tuzemského zboží, konec etapy zpomalení hospodářského růstu.

"Navíc mají nové tuzemské továrny vyspělé technologie a zahraniční koncerny by při případných potížích spíše omezovaly výrobu v jiných oblastech," soudí Kovalovský.