Stavba nového letištního terminálu ve východočínském městě Hefei.

Stavba nového letištního terminálu ve východočínském městě Hefei. | foto: Profimedia.cz

Veliké čínské oči? Země postaví 45 nových letišť

  • 33
Čína má ambiciózní plán na rozvoj letecké přepravy. Do roku 2015 chce vybudovat 45 nových letišť, a to i přesto, že většina těch současných prodělává. Země sází na to, že expandující ekonomika zlepší úroveň lidí, kteří budou více létat.

Počet letišť by se měl zvýšit na 220, zároveň chce čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) posílit také flotilu komerčních letadel o 700 na 4 500 strojů. Plán předpokládá celkové investice 1,5 bilionu jüanů (přes 4 biliony korun) během pěti let. Píše o tom list China Daily Europe.

Ambice plánu jsou jasné. V předešlé "pětiletce" Čína do letectví investovala o polovinu méně. Úřad pro civilní letectví očekává, že se počet přepravených pasažérů zvýší ze současných 267 milionů na 450 milionů v roce 2015. Vytížená jsou zejména letiště v Pekingu, Šanghaji a dalších velkých městech. Na druhou stranu celá řada menších regionálních letišť je ve ztrátě.

Ředitel úřadu pro civilní letectví Li Jiaxiang připouští, že 130 ze současných 175 leteckých přístavů nebylo loni ziskových. Dohromady nahromadily ztráty odpovídající 4,5 miliardy korun. "Regionální letiště ale jsou veřejnou infrastrukturou a neslouží k tomu, aby kumulovaly zisk," argumentuje Li.

Regionální letiště podle něj mají obrovský ekonomický a sociální přínos, což je důvodem, proč lokální vlády ztrátová letiště dotují. Například letiště Huai'an v provincii Jiangsu, které otevřelo v roce 2010, údajně přilákalo 61 investičních firem ze zahraničí a letiště Tengchong v provincii Yunnan zase povzbudilo turismus, což se projevilo růstem HDP v regionu o 56 procent od roku 2009.

Přehnané plány?

Čína expanduje také v jaderné energetice. Koncem minulého roku země představila plán na výstavbu jaderných elektráren o celkovém výkonu 70 až 80 GW. To odpovídá čtyřiceti jaderným elektrárnám Temelín. (čtěte V Číně má vyrůst 40 Temelínů. Úřady louskají dokument o 750 tisíci stranách)

Čínské ekonomice se daří navzdory doznívající recesi ve světě. Loni rostla ekonomika země dvouciferným tempem, to je ale spojeno s rizikem poměrně vysoké inflace. Ruku v ruce s tím, jak se daří hospodářství, rostou i ceny, loni v listopadu to bylo o 5,1 procenta. V polovině února se definitivně potvrdilo, že čínská ekonomika předehnala svou velikostí Japonsko. Před sebou má už jen USA. Rychlý růst čínské ekonomiky láká do země celou řadu zahraničních firem.

Zájem o létání se v posledních letech rapidně zvýšil s tím, jak rostla kupní síla Čínanů. Nicméně expanze v oblasti letecké infrastruktury, podporovaná mimo jiné stimulačními programy v posledních dvou letech, je jedním z projevů přebujelého investování napříč celou ekonomikou, zmínilo zpravodajství CNN.