Skládka. Ilustrační snímek.

Skládka. Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Velké změny v odpadcích odloženy. Poslanci nakonec přílepky stáhli

  • 57
Stát zatím nemá jasno, kolik budou v příštích letech platit lidé za odpady. Velké změny, které v minulých dnech tlačili různí poslanci do novely zákona o elektroodpadech, nakonec stáhli. Ještě tento týden přitom navrhovali snížení a zmírnění podmínek především pro skládkování.

Koaliční strany se nakonec po ostrých reakcích na některé přílepky rozhodli změny odložit a schválili jen zákon o elektroodpadech. O nové podobě podmínek pro skládkování nakonec bude znovu jednat odborná komise na ministerstvu životního prostředí. Různé komise se snaží najít kompromis už několik let bezúspěšně. Jde totiž současně i o souboj mezi lobby skládkařů a zastánců výstavby spaloven.

„Mrzí mne, že se ve sněmovně nepodařilo zatím najít podporu i pro další změny, které v České republice nejen podle našeho názoru musí nastartovat nový systém v odpadovém hospodářství směrem ke zvýšení recyklace odpadů a razantnímu odklonu odpadu ze skládek, které tak zatěžují životní prostředí,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj Evropská komise po nás požaduje zvýšit podíl recyklace komunálního odpadu ze současných 30 na 50 % a současně snížit i podíl skládkování.

Už v dubnu se do návrhu zákona dostala pasáž poslance ANO Ladislava Okleštěka, která zdražovala výrazně skládkování, což podporovalo i ministerstvo. Na poslední chvíli se však mezi poslanci objevila další novelizace, kterou předložil poslanec ČSSD a šéf výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch. Ten navrhl hlavně zmírnění poplatků za skládkování i pokračování ukládání části odpadů na skládky i po roce 2024.

Radost mají spalovny i ekologové

Böhnischem navržená výše poplatků tak výrazně ztěžovala byznys pro spalovny. Ty dosud musí soupeřit se skládkami, jejichž provoz je levnější, a to znemožňuje stavbu nových zařízení na spalování odpadů. Právě zástupci spaloven teď nový přílepek nejvíce kritizují. „Návrh poslanců ČSSD vytvořený ve spolupráci se skládkovou lobby a Hnutím Duha konzervuje současný katastrofální stav na dalších deset let a dává zelenou skládkování směsného komunálního odpadu,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Teplárny dlouhodobě bojují o rozšíření spalování odpadů, které podle nich mohou v budoucnu nahradit i uhlí.

Budoucnost odpadů řešilo na Ministerstvu životního prostředí už několik různých komisí, nedospěly však nikdy k nějakému kompromisnímu závěru. Böhnisch přiznal, že mu návrh sepsal odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček. Ten to potvrdil. „Seděl jsem v těch skupinách a pan poslanec mě požádal o sepsání kompromisního návrhu. Sám s ním mám problém, ale stanoviska různých skupin byla tak různorodá, že nedospěla k žádné dohodě. Proto vznikl tento kompromis.“

První přílepek přitom už prošel i výborem pro životní prostředí, kterému Böhnisch předsedá. „Moje připomínky směřují spíše k neočekávanému pokusu výrazně proměnit dosavadní praxi nakládání s odpady v České republice,“ vysvětluje Böhnisch svůj návrh.

Ani skládkařské firmy nejsou zajedno

Poplatky za skládkování měly původně zdražit do roku 2020 na dvojnásobek, Böhnischův návrh rozkládá zdražení až do roku 2024, navíc by obcím odpustil část poplatku v závislosti na tom, jak budou třídit. Ponechává i možnost dál vozit na skládky směsný komunální odpad po roce 2024. Podle Böhnische to však má být jen odpad, který už nepůjde roztřídit. V návrhu je například i zvýšení množství materiálu na technické zabezpečení skládek, které nepodléhá zpoplatnění z 20 na 35 procent hmotnosti uloženého odpadu.

Původní Oklešťkův návrh přitom podpořilo i Ministerstvo životního prostředí, podle jeho propočtů měl poplatek za odpad zdražit o 21 korun na osobu ročně. „Mám od našich starostů jiné propočty, které mluví o výrazně vyšším zdražení,“ upozorňuje Böhnisch.

Spokojena s návrhem však není ani Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH), ve které působí i řada skládkařských firem. „Jde o zásadní změny, které se řeší narychlo bez projednání s odbornou veřejností,“ kritizuje šéf ČAOH Petr Havelka.