Velký investor míří do Brna

- Americká společnost Flextronics International chce v Brně postavit průmyslový park, v němž by do dvou let našlo zaměstnání čtyři a půl tisíce lidí a další tisíce v okolí.
Tolik pracovních příležitostí dosud žádná zahraniční firma v České republice svou investicí "na zelené louce" nevytvořila.

Výrobce elektroniky Flextronics, který v tuzemsku působí od poloviny roku 1998, nyní jedná s brněnským magistrátem o prodeji vhodných pozemků v blízkosti mezinárodního letiště Brno-Tuřany. Pokud se dohodne, stavba parku začne už letos.

V mateřské firmě, v dceřiných společnostech a dodavatelských podnicích, které budou v parku sídlit, by výhledově mohlo získat práci až deset tisíc lidí. "Intenzivně jednáme a výsledek bude znám během několika dní. Je to velmi zajímavá nabídka nejenom pro Brno, ale pro celou republiku," řekla Pavlína Bolfová z vládní agentury Czechinvest, která má za úkol lákat investory do České republiky.

Flextronics zatím nezveřejnil, kolik chce do výstavby parku investovat. Firma nyní v prostorách bývalé Tesly Brno zaměstnává 750 lidí. Včera potvrdila, že do konce září bude v podniku pracovat celkem 1500 zaměstnanců. "Jestli jednání s městem a státními orgány dopadnou dobře, vytvoříme tři tisíce pracovních míst v dalších dvou letech," řekl administrativní manažer Flextronics Petr Prokš.

"Vhodnou půdou pro naši expanzi v Česku je pouze Brno," uvedl v materiálu pro Czechinvest generální ředitel tuzemské pobočky firmy Hugh Kelly. Manažer Prokš uvedl, že ve hře o stavbu industriálního parku je také Maďarsko, kde už má Flextronics dvě podobné zóny a třetí buduje.  Například industriální park u města Zalaegerszeg zaměstnává čtyři tisíce lidí. "V Maďarsku jsou jednání jednodušší. Hodně ale záleží na tom, jak se tady dohodneme na různých výhodách.

Můžeme například získat granty pro naše výzkumné středisko a na spolupráci s akademickou obcí. Chceme také využívat programy dotované úřadem práce na rekvalifikace lidí nebo zaměstnávání absolventů. Hodláme využívat výhod bezcelní zóny," řekl Prokš.

V Brně je v současné době více než osmiprocentní nezaměstnanost, očekává se však další propouštění z bývalých průmyslových gigantů, jako je Zetor či Královopolská strojírna.

"Velice stojíme o to, aby společnost investovala ve městě. Proto jsme se včera se zástupci Flextronicsu dohodli na tom, že využijeme programů aktivní politiky zaměstnanosti a podpoříme vznik nových pracovních míst. Flextronics nepožaduje žádné specifické profese, chce mladé lidi, které s naší pomocí zaškolí," uvedl ředitel Úřadu práce v Brně Pavel Horský.

Brněnský magistrát chce Flextronicsu pronajmout pozemky v hodnotě 250 milionů korun za symbolickou jednu korunu. Pozemky má město v lokalitě Černovické terasy, kde hodlá na necelých dvě stě hektarech vybudovat Brněnský podnikatelský park. Radnice nyní jedná se soukromými vlastníky a s armádou, která tu má své letiště, o výkupu pozemků. Projekt Brněnského podnikatelského parku mají zastupitelé projednat v květnu.

Do začátku dubna působila firma v tuzemsku pod názvem Dovatron Czech Republic. Její vlastník, americká firma Dii Group, dovršila v březnu fúzi s Flextronics International. V loňském roce Dovatron, který je největším výrobcem elektroniky na zakázku v tuzemsku, vykázal obrat ve výši 2,275 miliardy korun a letos počítá s mnohonásobně vyššími tržbami. Mezi zákazníky firmy patří Hewlett Packard, IBM nebo Philips.