Portrét Huga Cháveze shlíží na frontu před volební místností v Caracasu (6....

Portrét Huga Cháveze shlíží na frontu před volební místností v Caracasu (6. prosince 2015) | foto: AP

Venezuela bojuje s krizí. Úředníci získají pět dnů volna a dva v práci

  • 32
Venezuela přitvrdila opatření v boji s energetickou krizí. Kvůli nedostatku elektřiny v důsledku sucha vláda zkrátila státním zaměstnancům pracovní týden na pouhé dva dny. Do práce budou chodit jen v pondělí a v úterý.

Nestandardní opatření přichází po nedávném rozhodnutí prezidenta, který nařídil zavedení třídenních prodloužených víkendů včetně pátků. Venezuela se potýká s vážnou energetickou krizí, kvůli nedostatku vody tamní vodní elektrárny nedosahují ani zdaleka standardních výkonů.

Socialismem rozvrácená Venezuela nasazuje třídenní víkendy. Kvůli suchu

Místopředseda vlády Aristobulo Istúriz nyní rozhodl, že státní zaměstnanci budou chodit do práce jen v pondělí a v úterý. Opatření má trvat do té doby, než krize ustane. Dotkne se dvou milionů pracovníků veřejného sektoru, uvedla BBC.

„Ve středu, ve čtvrtek a v pátek nebude pro státní zaměstnance žádná práce s výjimkou zásadních a nezbytných úkolů,“ uvedl Istúriz v televizi. Minulé opatření prezidenta se týkalo 2,8 milionů lidí.

Cílem je snížit spotřebu energií. Opozice však vládu obviňuje, že se s krizí snaží vypořádat špatným způsobem, protože ekonomika, jež se potácí v těžké krizi, ještě víc zpomalí.

Prezident ujistil, že požádal o mezinárodní pomoc, která by zemi pomohla vyvést z problémů. S přírodním jevem zvaným El Niño, se musí vypořádat také další země regionu, nicméně Venezuela má z nich největší spotřebu elektřiny na hlavu.

Jihoamerická země zavedla kvůli suchu také další opatření. Už v únoru musela obchodní centra redukovat otevírací hodiny a začít generovat elektřinu z vlastních zdrojů.

Na začátku tohoto týdne navíc vláda posunula ručičky hodin o půl hodiny dopředu, by snížila spotřebu elektřiny ve večerních hodinách. Minulý týden zase oznámila, že každý den na čtyři hodiny omezí dodávky proudu.

Kritici z okruhu opozičích politiků a podnikatelů tato opatření tvrdě pranýřují. Podle nich vláda zhoršuje ekonomickou krizi, v níž se země ocitá také kvůli prudkému propadu cen u stěžejní vývozní komodity - ropy. Kritici říkají, že horší byly už jen měnové kontroly, které spustil v roce 2003 bývalý prezident Hugo Chavéz.