Veřejný dluh Španělska trvale roste od počátku hospodářské krize v roce 2008.

Veřejný dluh Španělska trvale roste od počátku hospodářské krize v roce 2008. | foto: AP

Dluh Španělska překonal velikost ekonomiky, sankcí se však země bát nemusí

  • 34
Španělsko se potýká s gigantickým dluhem. Ten už překonal velikost španělské ekonomiky. Pokud se zemi nepodaří hospodářské výsledky zlepšit, mohlo by dojít k událostem, které se udály v Řecku. Španělská vláda se proto dlouhodobě snaží veřejný dluh snížit, zatím se jí to ale nedaří.

Španělská centrální banka ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dluh země stoupl na 1,09 bilionu eur (29,5 bilionu Kč). To představuje 101 procent hrubého domácího produktu země v roce 2015, který činil 1,08 bilionu eur, napsala agentura AP.

Na konci prosince činil poměr dluhu k HDP 99 procent. Cílem vlády je snížit v letošním roce tento podíl na 98,5 procenta.

Státy jižní Evropy přistoupily k rozsáhlým škrtům po té, co se řecká ekonomika ocitla v dluhové krizi. Veřejný dluh Španělska přesto trvale roste od počátku hospodářské krize v roce 2008.

Španělsku se však podařilo koncem roku 2013 vymanit z dvojité recese a ukončit pětileté období, ve kterém zaniklo 3,5 milionu pracovních míst. Nyní patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropské unie.

Pyrenejské země dostaly další čas

Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit jejich deficity v letošním a příštím roce. Země tak prozatím unikly očekávaným sankcím, unijní exekutiva situaci opět posoudí v červenci.

„Navrhujeme, aby každá ze zemí dostala navíc rok a právě jen jeden rok,“ řekl novinářům eurokomisař pro ekonomické a finanční otázky, zdanění a cla Pierre Moscovici. Na trest pro obě země není podle něj nyní správná chvíle politicky i ekonomicky. „Dnes se soustředíme na to, co nás tlačí nejvíce, tedy nabídnutí fiskálních vodítek pro tyto dvě země pro roky 2016 a 2017,“ poznamenal eurokomisař.

Itálie, Belgie a Finsko unijní dluhová pravidla už podle komise plní, v italském případě bude ale věc opět prověřena v listopadu. Kypr, Irsko a Slovinsko srazily své deficity pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu a podle předpovědí by je tam měly udržet také letos a v roce 2017.

Pokud názor Komise potvrdí členské země EU, zůstane v unijní proceduře kvůli nadměrnému schodku už jen šest zemí - Řecko, Portugalsko, Španělsko, Chorvatsko, Francie a Británie - z celkem 24, které se v ní ocitly na jaře 2011.

Prozatímní španělský premiér Mariano Rajoy ve středu ve zveřejněném rozhovoru slíbil, že v případě svého znovuzvolení v červnových volbách může uvažovat o dalším snížení daní, a to jak daně z příjmu, tak firemní daně. Podle pozorovatelů by tak mohl hrozit další střet s komisí, která má na starosti dohled nad rozpočty 28 členů EU a kontroluje, zda plní cíle v souladu s doporučeními, jež stanovují ministři financí EU.

Země EU musí dodržet fiskální cíle

Podle pravidel EU nesmí rozpočtový schodek překročit tři procenta HDP a zadlužení země nesmí být vyšší než 60 procent HDP. Země také musejí snižovat strukturální deficit, který nebere v úvahu vlivy hospodářských cyklů a jednorázová opatření, o 0,5 procenta HDP každý rok, dokud rozpočet nebude vyrovnaný či v přebytku.

Španělsko mělo v loňském roce snížit rozpočtový deficit na 4,2 procenta HDP z 5,9 procenta v roce předchozím. Loňský schodek ale nakonec činil 5,1 procenta. Na letošní rok již Madrid sliboval, že deficit srazí pod požadovaná tři procenta HDP. Komise ale výši deficitu na jaře odhadla na 3,9 procenta HDP.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes v reakci na Rajoyovo prohlášení uvedl, že rozhodnutí o daňových otázkách jsou zcela na Španělsku, pokud dodrží fiskální cíle stanovené Evropskou unií. Podle nich by měl Madrid letos snížit schodek o dalších 0,25 procenta a příští rok o 0,5 procenta HDP.

Deficit rozpočtu Portugalska loni dosáhl 4,4 procenta HDP, což je výrazný pokles ze 7,2 procenta v roce 2014. Letošní deficit by měl podle jarní prognózy komise činit 2,7 procenta HDP.

Francie, která je druhou největší ekonomikou eurozóny, má svůj nadměrný rozpočtový schodek dát do pořádku do roku 2017. To je přitom lhůta, kterou země dostala již loni.

,