Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Věřitelé Sazky chtějí nechat loterijní firmu žít

  • 26
Věřitelé Sazky chtějí udržet loterijní firmu v chodu. Dohodli se na tom na středečním jednání. S insolvenčním správcem probírali možnosti, za jakých by mohli Sazce poskytnout peníze, aniž by porušili insolvenční zákon.

"Členové prozatímního věřitelského výboru se jednoznačně shodli, že jejich společným zájmem je zachování provozu a běžné činnosti společnosti Sazka a získání zpět důvěry sázejících," informoval o průběhu jednání předseda prozatímního věřitelského výboru Josef Novotný, který je advokátem jednoho z největších věřitelů - skupiny KKCG Karla Komárka.

Věřitelé proto s insolvenčním správcem Sazky Josefem Cupkou jednali o tom, jak mohou nalít do sázkařské společnosti peníze, které loterijní firma akutně potřebuje na svůj běžný provoz.

U Sazky visely figuríny oběšenců. Hušák vypsal za dopadení autora statisíce

"Skupiny PPF a KKCG jako největší věřitelé Sazky zopakovaly svou připravenost okamžitě poskytnout potřebnou hotovost. Další členové prozatímního věřitelského výboru se vyjádří, zda se ke skupinám PPF a KKCG připojí," uvedl Novotný s tím, že poskytnutí finančních prostředků bude v souladu s insolvenčním zákonem.

Sazka na prohlášení předsedy věřitelského výboru reagovala oznámením, v němž zdůrazňuje, že i ona má zájem na udržení chodu firmy a na obnovení důvěry sázejících. "K ní by ale přispělo stažení šikanózních pohledávek," podotýká mluvčí loterijní společnosti Jan Tuna.

Sazka také připomněla, že peníze na provoz loterijní firmy chtěla společnosti poskytnout i firma Gladiolus, za níž stojí společnosti Penta a E-Invest. Tato varianta, prosazovaná šéfem Sazky Alešem Hušákem, však narazila na odpor KKCG a PPF, kteří požadují Hušákův odchod. Nesouhlasil s ní ani insolvenční správce (více zde).

Olympionici požadují po Sazce téměř 4 miliony

Městský soud v Praze vyhlásil na Sazku úpadek 29. března. Věřitelé mají od té doby 30 dní na to, aby přihlásili své pohledávky. Ve středu se k nim připojil i jeden ze spoluvlastníků Sazky - Český olympijský výbor, kterému patří ve firmě dvouprocentní podíl.

Olympionici požadují 3,82 milionu korun. Tato částka představuje povinnou část výtěžku, který Sazka musí odvést akcionářům. Je k ní připočten i úrok ve výši téměř 72 tisíc korun, který ČOV vypočítal od konce splatnosti své pohledávky, která vypršela ke konci loňského roku.