Podnikatel Roman Zubík

Podnikatel Roman Zubík | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Peníze z padlé Viktoriagruppe chce i někdejší hokejový boss Zubík

  • 9
Česko není jediné, kdo postrádá peníze u zkrachovalé německé společnosti Viktoriagruppe. Dvacet dva milionů si nárokuje také společnost, ve které se angažuje někdejší vlivný obchodník s topnými oleji a majitel hokejového Vsetína Roman Zubík.

Kromě několika bavorských pojišťoven, spolkového státu Bavorsko se po boku Česka, jako bezpečně největšího věřitele, objevují i mnohem méně známé a průzračné společnosti. Vyplývá to z německy psaného dokumentu, který má MF DNES k dispozici.

Jde například o firmu s pražskou adresou Loneran, za níž Zubík podle informací MF DNES vystupuje. Podle informací MF DNES přihlásila u správce „Viktorky“ pohledávku ve výši 794 tisíc eur, tedy asi 22 milionů korun.

Údajně jde o předplatby za odebíranou naftu. Firma do roku 2010 patřila společnosti Braxton Invest, která se specializuje na výrobu „no-name“ firem se skrytými majiteli. Česko žádá po Viktoriagruppe 1,5 miliardy korun.

Zubík: Pro firmu jen pracuju

Dnes je oficiální majitelkou a jednatelkou Petra Plšková z malé obce u Frýdku-Místku. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů redakce se jako majitel prezentuje ale také Zubík.

Podnikatel měl významný podíl v Chemapolu a figuroval také ve Spolchemii, později si odseděl pět let za zpronevěru a podvod. Zubík ale odmítá, že by firmu Loneran vlastnil, prý pro ní pouze pracuje.

Připomeňme, že Spolchemii dnes ovládá skupina kolem podnikatele a právníka Petra Sisáka, o jehož vazbách na spolumajitele Viktoriagruppe Petra Malého se často spekuluje, Malý je však popírá.

Zubík je už několik let na svobodě, v byznysu se však příliš neprojevuje. A ani Loneran zatím nevypadá na úspěšný návrat. Firma od loňského února čelí exekuci na majetek a na její představitele dokonce míří několik trestních oznámení za zpronevěru.

Zubík však situaci zlehčuje. „Exekuce bude brzy vyřízená, šlo spíše o nedorozumění a nesmysly. Stejně tak otázka trestního oznámení. Případ Viktoriagruppe je spíše na paní Plškovou, já jsem aktuálně na dovolené,“ uvedl. Plšková nezvedala telefon a nereagovala na textové zprávy.

Podle informací MF DNES návrh na exekuci, ale i trestní oznámení míří od několika firem, kterým Loneran dluží peníze. Jde například o severomoravského dopravce ADM Transport, kterému Loneran dodávala pohonné hmoty, či o významnou technologickou skupinu Kopos Kolín. Zástupci obou firem, stejně jako policie nechtějí případ komentovat.

Kopos je ale také věřitelem Viktoriagruppe, nárokuje si v insolvenčním řízení v přepočtu asi pět milionů korun. Vůbec největším věřitelem po Česku je společnost Petroplus Czech, pohrobek zkrachovalého evropského giganta Petroplus, s pohledávkou ve výši 12,5 milionu eur, tedy asi 345 milionů korun. S ním Viktoriagruppe obchodovala.