Sazka se zadlužila při stavbě libeňské O2 arény.

Sazka se zadlužila při stavbě libeňské O2 arény. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Věřitelům Sazky bude radit firma KPMG

  • 13
Vedení Sazky se dnes v Praze sešlo s částí majitelů jejích dluhopisů. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda bylo cílem schůzky dohodnout právní kroky, které budou předcházet dalším jednáním. Držitele dluhopisů při nich bude zastupovat poradenská firma KPMG a advokátní kanceláře Dewey&Le Boeuf a BBH.

Vedení Sazky dnes mělo podle informací MF DNES "bondholderům" (tedy majitelům dluhopisů) navrhnout, aby se vzdali části svého výnosu z dluhopisů (více čtěte zde). Pokud by na podmínky Sazky přistoupili, podnikatel Martin Ulčák by za firmu zaplatil všechny prokazatelně existující závazky. Podle Zikmunda se však o ceně dluhopisů v úterý nejednalo.

"Cílem dnešní schůzky bylo dohodnout jakousi cestovní mapu, podle které se v dalších jednáních s držiteli dluhopisů pojede," řekl iDNES.cz Zikmund.

Sazka je od pondělí v insolvenčním řízení, kam ji poslal miliardář Radovan Vítek, kterému dluží za splatné pohledávky. Vedení Sazky nyní hledá východisko, jak situaci vyřešit, aniž by padlo.

Vedle Ulčáka jsou Sazce ochotni pomoci údajně dva noví zájemci, s nimiž jedná vedení Českého svazu tělesné výchovy, největšího akcionáře Sazky. Podle šéfa svazu Pavla Kořana si tito zájemci stejně jako Martin Ulčák nenárokují podíl ve firmě. Bližší informace však odmítl sdělit s tím, že jejich jména oznámí ve středu na výkonném výboru ČSTV.

Sazka se zadlužila při stavbě libeňské O2 arény a koncem loňského roku oznámila, že není schopna dluhy splácet. Toho využil dravý podnikatel Radovan Vítek, který skoupil valnou většinu pohledávek vůči Sazce a stal se jejím největším věřitelem.

Vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem tvrdí, že insolvenční návrh je šikanózní, protože Sazka není právně ani ekonomicky v úpadku, a že ze strany Vítka čelí nepřátelskému převzetí. Jeho pohledávky neuznává a chce se o nich soudit. Vítek tvrdí, že mu jde výhradně o zaplacení pohledávek.

Kdo bude radit držitelům dluhopisů

BBH

Právní kancelář, která do začátku loňského roku fungovala pod názvem Brzobohatý Brož & Honsa. V roce 2000 navázala na činnost české pobočky mezinárodní právní firmy Burns Schwartz, která do České republiky přišla počátkem 90. let. Patří mezi nejvýznamnější české právnické firmy a zaměřuje se zejména na ekonomickou oblast. Mezi její významné klienty patří například finanční skupina PPF ovládaná miliardářem Petrem Kellnerem, energetická firma ČEZ či Komerční banka.

Dewey&Le Boeuf

Právní firma se sídlem v New Yorku působí v patnácti zemích světa. Ve svých 26 kancelářích zaměstnává kolem tisícovky právníků. V České republice zastoupení nemá, střední Evropu má na starosti varšavská pobočka společnosti. Do jejího portfolia patří právnické a poradenské služby v nejrůznějších odvětvích počínaje energetikou, finančními službami a pojišťovnictvím. Zabývá se též restrukturalizacemi firem. V minulosti se podílela například na úspěšných akvizicích Walta Disneyho.

 

KPMG

Nadnárodní poradenská firma poskytující služby v oblasti auditu, daní a poradenství. Působí ve 146 zemích, v nichž zaměstnává kolem 140 tisíc lidí. Název společnosti je odvozen od počátečních písmen příjmení jejích zakladalů, jimiž byli Piet Klynveld, William Peat, James Marwick a Reinhard Goerdeler. Řídícím partnerem tuzemské pobočky je od loňského roku jeden z jejích zakladatelů Jan Žůrek. Pro firmu od ledna pracuje bývalý guvernér ČNB a vítěz pražských voleb s TOP 09 Zdeněk Tůma.