Veterinární správa Včelpu pozastavila 115 tun vyrobeného medu a dalších 163 tun surovin pro výrobu medu. Pod dozorem veterinářů bylo v jedné ze spaloven v Moravskoslezském kraji zlikvidováno prvních 16,2 tun medu.

Veterinární správa Včelpu pozastavila 115 tun vyrobeného medu a dalších 163 tun surovin pro výrobu medu. Pod dozorem veterinářů bylo v jedné ze spaloven v Moravskoslezském kraji zlikvidováno prvních 16,2 tun medu. | foto: Radek Miča, MAFRA

Veterináři potvrdili rekordní pokutu 1,2 milionu za med s antibiotiky

  • 2
Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařský, dostala za antibiotika v medu pokutu 1,2 milionu Kč. Potvrdili to zástupci Státní veterinární správy (SVS). Jde o rekordní sumu, běžně SVS tak vysoké pokuty nedává. Včelpo se chce proti pokutě odvolat.

„Rozhodně je to jedna z nejvyšších pokut, které udělujeme,“ řekl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví SVS Jan Váňa. Podle něj nesmí být částka likvidační. U pokutování za prohřešky u medu je sankce rekordní.

Vedení včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Používání antibiotik při léčení včel je přitom v EU zakázané. Nyní firma začala už znovu med po veterinárním vyšetření prodávat.

„Myslela jsem, že to budou spíš statisíce, a méně než 500 000 Kč,“ řekla k pokutě předsedkyně Českého svazu včelařského Jarmila Machová. Státní veterinární správa chce kromě pokuty ještě 35 000 korun za náklady správního řízení a tisíc korun jako paušální poplatek. Machová dodala, že ještě čeká na výsledky šetření a výši pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Úřední veterináři také zpřísnili kontroly na med z dovozu. Za posledních pět let kromě Včelpa objevili antibiotika v medu pouze v jednom případě v roce 2013. Tehdy šlo o dovozový med z Moldavska. Ředitel firmy Včelpo Panagiotis Margaritopoulos podle Machové již začal měnit chod podniku, aby k podobným případům nedocházelo. Měl by upravit vstupní kontroly i skladování medu podle technologického auditu, který si nechala firma vypracovat.

SVS Včelpu pozastavila 115 tun vyrobeného medu a dalších 163 tun surovin pro výrobu medu. Pod dozorem veterinářů bylo v jedné ze spaloven v Moravskoslezském kraji zničeno prvních 16,2 tun medu. Podobný osud čeká minimálně dalších sedm tun suroviny.

Svaz si v prosinci zvolil nové vedení a podle dřívějších vyjádření Machové se chce Včelpo po kauze zaměřit spíše na produkty z mateří kašičky než na med samotný.

,