(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Statisíce netopýrů v Německu hynou kvůli větrníkům, úřad je chce omezit

  • 83
O větrných elektráren mají ekologové velmi rozdílné názory. Část je podporuje jako čistý a relativně efektivní zdroj energie, jiní je kritizují kvůli riziku, které představují pro živočichy. Podle německých úřadů jsou ve velkém nebezpečí hlavně netopýři.

Ambiciózní německý plán odklonu od jaderných elektráren naráží na stále více překážek. Zelené zdroje se často ukazují být méně zelené, než se původně doufalo. Němci už šlápli na brzdu u bioplynových stanic, když vyšlo najevo, že jejich podpora vede k devastaci půdy. Poté ubrali u solárních parků a nyní čelí stále větší kritice i perspektivní větrné elektrárny.

Podle mnohých odpůrců je větrníků v Německu už příliš a zcela tak změnily charakter krajiny. Nyní však přišel s požadavkem na přísnější regulaci výstavby nových větrných farem i Spolkový úřad pro ochranu přírody (BfN), podle kterého větrníky vážně ohrožují pětadvacet druhů v Německu žijících netopýrů.

Pracovníci úřadu několik let zkoumali chování netopýrů v okolí větrníků a podle jejich zjištění je především výstavba v lesích pro živočichy riziková. Úřad proto vydal doporučení zpřísnění pravidel pro lesní výstavbu větrných farem.

„Les hraje pro mnoho druhů netopýrů důležitou roli, a to jako zdroj potravy, místo pro přezimování nebo třeba jako škola pro výchovu mláďat. Pokud se tedy v lesích plánuje výstavba větrníků, je nezbytné provést předem intenzivní průzkum (...) Je důležité vědět, jaké druhy s jakými potřebami tam žijí a podle toho nastavit ochranná opatření,“ prohlásila prezidentka BfN Beate Jesselová.

Deník TAZ upozornil, že podle Leibnizova institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat ročně kvůli vrtulím zahyne až 250 tisíc netopýrů. Nebezpečím pro ně nemusí být přitom jen samotná kolize s vrtulí. Například riziko střetu netopýra černého se oproti očekávání ukázalo být velice nízké, ohrožuje ho však ztráta životního prostředí kvůli výstavbě.

Spolkový svaz větrné energie (BWE) na výtky přírodovědců odvětil, že v současnosti se nové větrníky v lesních porostech už vůbec nestaví. Každý projekt navíc už tak musí projít přísným povolovacím procesem zahrnujícím i posouzení vlivu na všechny možné živočichy. Číslo o 250 tisících mrtvých netopýrech je podle BWE zcela nepodložené.

Německo produkuje podle Spolkového ministerstva hospodářství zhruba třetinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vítr se na tom podílí 12,3 procenty, a je tak vůbec nejdůležitějším obnovitelným zdrojem. Na rozdíl od solárních panelů nebo bioplynek počty větrníků stále strmě rostou. Loni jich přibylo 1,6 tisíc, čímž se instalovaný výkon navýšil zhruba o čtvrtinu.