Majitelů vlastních domů a bytů přibývá

Majitelů vlastních domů a bytů přibývá | foto: Profimedia.cz

Většina obyvatel Česka bydlí již ve vlastním

  • 27
Už dvě třetiny Čechů mají svůj byt. Můžou za to levné hypotéky a nefungující trh s nájmy. Majitelů vlastních domů a bytů přibývá. Česko tak za posledních pět let předběhlo Švédsko, Dánsko nebo Francii.

Nové byty v Česku

Zatímco tam bydlí ve svém zhruba polovina rodin, v Česku se tento podíl zvedl z 52 na 61 procent. Vyplývá to ze zjištění agentury Factum Invenio.

Každý rok se u nás postaví v rodinných i bytových domech dohromady na třicet tisíc bytů. K tomu přibývá lidí, kteří si na něj půjčují.

Poslední měření statistického úřadu se datuje z roku 2001, kdy ve vlastních zdech bydlelo 47 procent lidí, 17 procent v družstevních bytech a stejné množství v bytech obecních. U soukromých majitelů bydlelo v té době 12 procent.

"Sečteme-li vlastnické bydlení včetně družstevního, bydlí u nás více než tři čtvrtiny občanů ve vlastním," připouští Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu s nemovitostmi a šéf realitní společnosti Central Europe Holding, která vlastní na 400 bytů.

Nečekali, nakupovali
S chystanou deregulací se někteří lidé rozhodli řešit situaci po svém. Měsíční splátky hypoték se příliš neliší od tržního nájemného.

Zatímco vloni si měsíčně půjčilo na bydlení pět tisíc lidí, letos se jejich počet postupně dokonce zdvojnásobil na červnový rekord. Hypotéku tak už má téměř tři sta tisíc lidí.

"Šla jsem do vlastního. Zadlužila jsem se do konce života, ale nebudu čekat, až mi nájemné stoupne. Bylo by to vyhazování peněz oknem," říká jedna z bývalých obyvatelek pražského centra, která se vystěhovala v červenci.

Nájemní bydlení využívají spíše lidé ve větších městech, jako je Praha a Brno. Tam se také nejvíce staví. "Ovšem výstavba nájemních bytů zaostává," shrnuje Josef Vlášek z Českého statistického úřadu.

Podle statistik se za loňský rok v Česku postavilo 30 190 bytů a začalo se jich stavět 43 750. Jednoznačně vedou rodinné domy. Půlka z nich má pět a více pokojů. Mezi byty převládají dvoupokojové s kuchyní. "Je to dáno financemi, ceny bytů stále rostou, ale i tím, že roste počet jednočlenných domácností," dodává Vlášek.

Nejvíce se staví v Praze a okolí, ve Středočeském kraji a všude u větších měst. "Čekáme další růst podílu vlastnického bydlení, ale není stále jasné, jaký bude mít na trh nemovitostí vliv deregulace nájemného," podotýká mluvčí Hypoteční banky David Sahula.

Šéf Central Europe Holding coby pronajímatel chválí výhody nájmu. "Při porovnání výše nájemného a úroků z hypotéky, poplatků, příspěvků do fondu oprav a na správu vychází nájem mírně lépe než financování bytu úvěrem. Je také dobrou volbou pro mladé lidi, než se usadí," popisuje. Konkurence mu však roste a s tím rostou i nároky nájemců. "Musíme si nájemníky více hýčkat dalšími službami," míní Pácal.

Staví se pomaleji
Stavební práce už dosáhly vrcholu. Podle včerejší statistické zprávy stavaři proti loňsku zpomalili. Chybí jim nejen materiál, jako jsou cihly, izolace nebo keramické materiály, ale i stavební dělníci.

To je zřejmé i z toho, že jejich plat vzrostl za rok takřka o desetinu na 140 korun za hodinu, tedy rychleji než v jiných oborech. "Stavebnictví narazilo na bariéru pracovních sil, to ohrožuje dokončování staveb," upozorňuje Vlášek.

Na další možné zádrhele upozornila i centrální banka ve své červnové zprávě o finanční stabilitě. Stává se, že některé bytové projekty se svými vyšponovanými cenami čekají na nové majitele déle než dříve. To však komplikuje život developerským společnostem. Většina z nich staví na dluh a mají své termíny, kdy musí vracet půjčky. Při protahování musí připlácet. Dokud půjdou ceny bydlení nahoru, ztratí se to, píšou bankéři. Riziko splácení však nastane v případě poklesu cen, varují.

Kde se nejvíce staví
Dokončené byty a domy za rok 2006

1. Praha 5186  
2. Brno 1443 
3. Plzeň 700   
4. České Budějovice 481 
5. Jihlava 459   
6. Liberec 333  
7. Pardubice 310                    
8. Hostivice 278
9. Ostrava 264 
10. Benešov 243
11. Ústí nad Labem 256
12. Brandýs n. L. 244
13. Karlovy Vary 234
14. Hradec Králové 223

Co se staví nejčastěji

rodinné domy 
polovina má 5+1 a více pokojů
průměrně 98 m2 obytné plochy

bytové domy
40 % bytů je 2+1
průměrně 50 m2 obytné plochy
nejčastěji 4 nebo 5 pater

Pramen: ČSÚ