Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina podnikatelů je k evidenci tržeb skeptická, chtějí více času

  • 97
Většina podnikatelů má výhrady k chystané elektronické evidenci tržeb. Vadí jim, že nedopadne na všechny naráz, chtěli by vyšší kompenzaci za nákup technologií a také více času na přípravy. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi více než tisícovkou firem a živnostníků.

„Z našeho průzkumu nevyplývá zásadní odmítnutí EET. Podnikatelé chovají k EET jako ke každé významné regulatorní změně prostředí, v němž se pohybují, nedůvěru. Principiálně pochybují, zda se nemine svým účinkem,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něj se k novince stavěla vstřícně zhruba polovina dotázaných.

Podnikatelé například žádají dost času, aby si mohli vyzkoušet technické řešení. Třetině by stačilo šest měsíců, další třetina žádá rok času na testování. Ministerstvo financí počítá s tříměsíční lhůtou. Daňovou slevu 5 tisíc korun jako kompenzaci nákladů na pořízení technologií považuje téměř 84 procent respondentů za nedostatečnou. 

Elektronickou evidencí tržeb, jedním z hlavních zákonů, které si předsevzal během svého mandátu prosadit ministr financí Andrej Babiš (ANO), se budou na aktuální schůzi zabývat poslanci. Se spuštěním systému se původně počítalo od 1.1. 2016, tato ambice se však ukázala jako nereálná. I další termín, polovina února, nicméně může být příliš ambiciózní.

„Do ledna příštího roku to není stihnutelné. Realistický by byl leden 2017,“ řekl dříve iDNES.cz pod podmínkou anonymity zdroj z firmy, která se chce o zakázku ucházet. „Neexistuje ponětí o tom, jak řešit infrastrukturu, není jasné, kde by to mohlo běžet, protože kapacita státní pokladny je plná, není jasné, jak to bude řešeno na klientské straně,“ řekl. Odhadl, že kvůli různým lhůtám by se systém mohl v ostrém provozu spustit nejdříve v polovině roku 2016. (více zde)

Podnikatelé chtějí nižší daně

Z průzkumu Hospodářské komory také vyplývá, že jen necelá pětina podnikatelů souhlasí s tím, že by se mělo sledování tržeb zavádět postupně v různých odvětvích. První přijdou na řadu restaurace a hotely, dále maloobchod a jako poslední zřejmě řemeslníci.

„Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají,“ říká Dlouhý.

Hospodářská komora proto navrhuje, aby stát místo nepřehledných výjimek plošně snížil DPH nebo daň z příjmů. Už v květnu Dlouhý apeloval na vládu, že zatížení práce pojistnými odvody je v Česku jedno z nejvyšších ve světě a mělo by se snížit.