Většinu majetku fondů ČNIS tvoří těžko prodejné domy

- Do fondů, které na počátku devadesátých let založila a spravovala nechvalně známá investiční společnost ČNIS,vložilo své peníze na padesát tisíc lidí. Věřili ve vysoké zhodnocení, dočkali se opaku. "Je to nepřehledné,velmi nepřehledné. Už asi dva roky nevíme, co se děje. Jen před nedávnem přišel přípis z orgánu státního dozoru, že oni vlastně za nic nemůžou," postěžoval si akcionář fondu ČNIS,který má v jeho cenných papírech celoživotní úspory - několik set tisíc korun. Jemu, stejně jako podobně postiženým, však dnes nezbývá než čekat.

ČNIMF

Likvidaci fondu ČNIMF, v jejímž průběhu by měl být zpeněžen zbývající majetek fondu a z utržených prostředků vyplacen podíl akcionářům, brzdí komplikované soudní spory s věřiteli a nejasná úloha a pravomoci likvidátora a nuceného správce. Likvidátorem fondu byl jmenován Jiří Langer, jeho zápis do obchodního rejstříku však ještě nenabyl právní moci.

Záležitostmi fondu se tedy zatím zabývá nucený správce Michal Konečný. Kdy od něho převezme agendu likvidátor a jaký bude další postup, však ještě není přesně určeno. Tuto otázku nyní řeší Komise pro cenné papíry a rozhodnutí by mělo padnout zřejmě na počátku tohoto roku.

Otázkou zůstává rovněž to, kolik peněz bude moci likvidátor mezi akcionáře rozdělit. Majetek fondu ČNIMF, tvořený z naprosté většiny šestnácti nemovitostmi, byl podle Michala Konečného úředně oceněn zhruba na tři až čtyři sta milionů korun. Jeho reálná hodnota je však zřejmě mnohem nižší.

"Jsou to většinou kancelářské prostory,také nějaké paneláky a rekreační zařízení. Většinou v Praze, něco je v Karlových Varech a na Klínovci. Ale například rekreační objekty jsou ve špatném stavu, jedná se spíše o ubytovny,a vyžadovaly by tak padesátimilionové investice.

Administrativní budovy jsou zase obsazené firmami, z nichž některé špatně platí nájem," vysvětluje Michal Konečný. Dodává, že domy nakoupilo vedení fondu na počátku devadesátých let za ceny zhruba čtyřikrát vyšší, než za jaké je dnes lze prodat. Ovšem pokud je vůbec bude možné prodat.

Většina těchto nemovitostí totiž slouží jako zástava věřitelům. Nejprve je tedy nutné dovést ke konci soud s těmito věřiteli. Michal Konečný i Tomáš Hauser z Komise pro cenné papíry se shodují, že jde o složitá jednání, která se mohou vléci dlouhou dobu.

A navíc - i když budou úspěšně vyřešeny, na akcionáře zbude zřejmě jen velmi malá část peněz, které se prodejem domů získají. Zbývající spolknou právě věřitelé. Dnes lze jen stěží odhadnout, kolik která strana dostane,podle neoficiálních odhadů však věřitelé žádají více než polovinu z uvedené sumy.

Akcie tohoto fondu již nelze na burze prodat. Komise pro cenné papíry totiž jejich veřejnou obchodovatelnost zrušila. Akcionáři tedy v podstatě nemají jinou možnost než čekat na likvidační zůstatek.

ČNIOPF

Ani v případě fondu ČNIOPF není situace zatím příliš růžová. Na rozdíl od fondu ČNIMF se tu už ale něco děje. Také majetek ČNIOPF tvoří z naprosté většiny domy. "Postupně se snažíme nemovitosti prodávat, zatím jsme utržili asi sedmdesát milionů korun. Máme rovněž zhruba třicet milionů korun uloženo ve státních dluhopisech," říká předseda představenstva tohoto fondu Petr Kompert.

Fond má i množství pohledávek. Velkou částku mu například dluží "bratrský" fond ČNIMF, který je zároveň spoluvlastníkem tří nemovitostí. "Další postup a získávání peněz bude tedy mimo jiné záležet na vypořádání s fondem ČNIMF," uvádí Kompert.

Podle něho představenstvo počítá s otevřením fondu, které by umožnilo vyplatit akcionářům podíl na čistém obchodním jmění, v druhé polovině tohoto roku.

Druhou variantou vyrovnání s akcionáři je likvidace fondu. V obou případech by měli majitelé cenných papírů získat za jeden kus okolo sta korun, pokud se podaří zbývající majetek dobře prodat i o dvacet procent více.

Kde mohou akcionáři získat informace

Komise pro cenné papíry
Washingtonova 7
111 21 Praha 1
telefon: 02/210 96 111

ČNIMF
Společnost Komerio nucený správce ČNIMF
Michal Konečný
Seifertova 53
130 00 Praha 3
telefon: 02/721 16 555

ČNIOPF
Informační středisko
Podbabská 20
160 00 Praha 6
telefon 02/201 88 138, i záznamník
návštěvní hodiny: úterý od 9 do 12 hodin