Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Česko se připravuje na „stříbrnou ekonomiku“, víc důchodců má pracovat

  • 245
Stříbrná ekonomika se blíží - stát bude firmy motivovat, aby zaměstnávaly lidi v důchodovém věku. Tímto směrem jde celá Evropa, radí výzkumníci z institutu IDEA CERGE-EI.

Stát by měl Čechy motivovat, aby do důchodu nechodili moc brzo, radí studie akademického pracoviště IDEA při ekonomickém institutu CERGE, kterou má MF DNES exkluzivně k dispozici. Navrhuje přijít se slevami na dani a sociálním a zdravotním pojištění pro pracující důchodce. Jde o přípravu na „stříbrnou ekonomiku“, kdy budou v práci čím dál starší lidé a také zákazníci budou čím dál starší a budou poptávat specifické služby a zboží.

Ministerstvo práce má udržení starších lidí na trhu práce v plánu. V Národním akčním plánu na podporu pozitivního stárnutí uvádí, že zavede do zákoníku práce sdílená pracovní místa či pružnější a částečné úvazky a zváží flexibilní odchod do starobního důchodu. To je běžné například ve Finsku, kde lidé odcházejí do penze mezi 63 a 68 lety. Podle toho se jim počítá výše důchodu.

Výzkumníci dotazováním šesti tisíc lidí těsně po odchodu do důchodu zjistili, že 70 až 80 procent důchodců odchází do penze zcela dobrovolně. Netrápí je zdravotní problémy ani nejsou nezaměstnaní. Odchází prostě proto, že pokušení přestat pracovat a mít přitom jistý příjem je příliš velké.

Ergonomické židle a zdravá výživa

Hlavní roli v zaměstnávání lidí v důchodovém věku sehrají firmy. Pro ně ministerstvo chystá v rámci operačního programu zaměstnanost pobídky na zaměstnávání starších lidí. Jde o školení a příspěvky na to, když využijí zkušenosti a schopnosti lidí ve vyšším věku.

Jde například o program, kdy starší pracovníci předávají zkušenosti mladším, školení na téma prevence vyhoření nebo z oblasti zdravé výživy.

Firmy samy pro udržení starších lidí v práci také mohou ergonomicky upravovat pracoviště - nabídnout jim pohodlné židle, odpočinkový prostor, dostatečné osvětlení, dávat jim příspěvky na zdravý životní styl.

„Například firmy, která má převahu dělnických profesí a lidem nejvíc hrozí ztráta fyzických dispozic, bude podporu směřovat do zdravotnických opatření,“ vysvětluje Ilona Štorová z občanské společnosti Age management, která sdružuje odborníky pro age management a popularizuje ho. Jde o moderní způsob personálního řízení ve firmách s ohledem na věk.

Udržet v práci experty

Problém je, že počet lidí starších 65 bude přibývat rychleji než se bude rodit dětí. Podle předpovědi ministerstva práce dojde do roku 2050 ke zdvojnásobení počtu obyvatel nad 65 let, zatímco počet narozených dětí klesne o čtvrtinu proti dnešku.

“Na trh práce vstupuje méně mladých a navíc se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Zaměstnavatelé proto budou muset zaměstnávat starší pracovníky a přizpůsobovat jim pracovní místa, budou si zaměstnance chtít udržet,“ vysvětluje Štorová.

O tom, jak využít práce starších lidí, zejména velké firmy přemýšlejí už dnes. Například energetický ČEZ má v hledáčku odborníky, kteří se blíží důchodovému věku a snaží se je v práci udržet.

„Energetika není pásovou výrobou, pracovníci jsou většinově experty, zaškolení a vycvičení pracovníků trvá i roky, zkušenosti se sbírají celý život. Dokladem toho jsou například naše elektrárenské provozy, kde počet zaměstnanců, kteří již několik let ‚přesluhují‘ čitá mnoho desítek,“ říká mluvčí firmy Ladislav Kříž. Universální recept, jak důchodce firma motivuje zůstat v práci, firma nemá, záleží na individuální dohodě s pracovníky.