Au-pair (ilustrační foto).

Au-pair (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Práce v cizině láká více Čechů. Za lepším výdělkem míří i padesátníci

  • 116
Za lépe placenou prací v zahraničí vyjelo loni poprvé přes sto tisíc Čechů. Meziročně jejich počet narostl o 13 tisíc na 110 tisíc. Mladé Čechy, ale i padesátníky, zlákala především práce ve Velké Británii a Německu. Výrazně však klesla obliba Irska.

Do Británie loni zamířilo za prací přes 37 tisíc Čechů, dalších téměř 32 tisíc odjelo pracovat do Německa. Podle evropských služeb zaměstnanosti EURES loni pracovalo v cizině přes 110 tisíc lidí, tedy dvojnásobek oproti roku 2006. Celková čísla však budou ještě větší, protože není žádná povinnost výjezdy hlásit.

Tip na práci v cizině

Láká Vás práce v zahraničí? Vyberte si z nabídky volných pracovních pozic v zahraničí na jobDNES.cz.

Kromě Británie a Německa Čechy láká i Rakousko, Itálie či Španělsko. Největším propadákem je však Irko, které kleslo na 4 256 lidí z 10 121 lidí v roce 2013. Irsko se v minulosti drželo mezi nejoblíbenějšími destinacemi, to už teď neplatí. Méně populární z roku na rok byla i Itálie, tam je však pokles jen o několik stovek.

Češi v cizině nejčastěji nacházejí práci v oblasti zdravotnictví, gastronomii, ve službách a v technických oborech, například v IT.

“V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, pekaři a truhláři. Zaměstnavatelé také hledají sezónní pracovníky v turistickém ruchu a v zemědělství,” popsal národní koordinátor EURES ČR Miroslav Chytil.

Šanci mají starší řidiči i kuchaři

Cizina ale láká i padesátníky. Šanci mají řemeslníci, pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, kuchaři, číšníci, řidiči nákladních automobilů, řezníci i pracovníci v technických oborech nebo ve zpracovatelském průmyslu.

„V momentě, kdy uchazeč nad padesát let nemůže najít práci v Čechách, je například péče o seniory v příhraničních oblastech s Německem optimální příležitostí. Sice se musí přizpůsobit jiné mentalitě, firemní kultuře nebo plnit jazykové požadavky zahraničních zaměstnavatelů, na druhou stranu ale většinu lidí po padesátce už doma neváže starost o malé děti,“ uvedl specialista na segment práce Petr Langer.

Češi pracující v zahraničí
RokČechů v cizině
200654 654
200776 396
200861 825
200982 267
201083 285
201193 972
201296 212
201397 342
2014110 394
Zdroj: Úřad práce ČR

Agentury, které nabízejí práci v cizině, musejí mít povolení Úřadu práce ČR ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí i pojištění proti úpadku. Pravidelně aktualizovaný seznam agentur najdete zde.

„Agentura si v žádném případě nesmí říct o jakýkoli finanční obnos za zprostředkování a nesmí požadovat procenta z domluvené mzdy. Výjimku
tvoří uhrazení výdajů spojených s cestou či ubytováním,“ radí mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

V rámci služeb EURES funguje přes 900 poradců. Devatenáct z nich působí na krajských pobočkách Úřadu práce.