Eurokomisařka Věra Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová | foto: Michal Šula, MAFRA

Mix pohlaví se ve vedení velkých firem osvědčil, míní Jourová

  • 230
Firmy, které mají větší zastoupení žen ve vedení, lépe zvládly ekonomickou krizi. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká eurokomisařka Věra Jourová, která prosazuje směrnici o větším zastoupení žen v dozorčích radách firem kótovaných na burze. Zatím ženy ve vedení mají jen šestnáctiprocentní podíl.

Říkala jste si někdy v profesním životě, že by vám v některých situacích podobné kvóty pomohly?
Patřím mezi ženy, které dlouhodobě říkaly, že žádné kvóty nepotřebují, že se prosadí samy. Vím, že takový názor má mnoho žen, které se prosadily. Neříkají to ale ty, které narážejí na to, čemu se říká v evropské hantýrce „skleněný strop“- tedy, že se dostanou v té hierarchii pouze na jistou pozici a výš už se jim posunout nedaří.

Může vás zajímat

Hledáte práci ve vedoucích pozicích? Nebo by vám stačila třeba brigáda? Najděte si svoji vysněnou práci na jobDNES.cz.

Jaké je obecně zastoupení žen v dozorčích radách v evropských společnostech?
Jedná se v průměru pouze o šestnáctiprocentní zastoupení žen. Co se týče žen v manažerských pozicích výkonných ředitelů - takzvaných CEO - jsou to jenom tři procenta. A teď si to promítněme oproti jinému číslu. Máme 60 procent vysokoškolsky vzdělaných žen a ty vysokoškolačky potom zůstávají na nižších příčkách. A není to jenom v byznysu. Děje se to i ve veřejné správě. Podívejte se, kolik je žen starostek výhradně v malých obcích. Je to obrovské číslo. I v justici máme v prvoinstančním řízení většinu soudkyň v Evropě. Takže se dá říct, že ženy se propracují na určité příčky, ale dál to z nějakého důvodu nejde.

Co jim tedy podle vás v dalším postupu brání?
Já jsem přesvědčená o tom, že to není proto, že by byly méně schopné než muži. Jedním z těch důvodů může být nízké sebevědomí. Ženy si často myslí, že nebudou na některé pozice stačit. Může to být i proto, že ženy mají od přírody menší chuť riskovat a jít do nových věcí, proto si také méně věří. Samozřejmě taky nesou z většiny břemeno péče o rodinu a to je vůči pracovnímu uplatnění handicap po mnoha stránkách. Takže těch důvodů je mnoho a pokud můžeme pomoci tomu, aby byly ženy více zastoupeny ve vedoucích pozicích, tak bychom měli přijímat chytrou legislativu. Bez ní se na sjednocení procent mužů a žen ve vedení firem dostaneme někdy v roce 2070.

Jak by měly vypadat kvóty v praxi?
Firma udělá výběrové řízení na obsazení funkce. V momentě, kdy jsou tam kandidáti, kteří mají stejné hodnocení, stejnou kvalifikaci, stejné zkušenosti a srovnatelné předpoklady pro výkon dané funkce, by měla být dána přednost tomu pohlaví, které je méně zastoupeno. Nejde tedy o model, kdy chytrý, vzdělaný a výkonný muž musí jít stranou jakékoli ženě. Musí jít stranou ženě, která je s ním srovnatelná. Tedy pokud je v té dozorčí nebo správní radě méně žen. Směrnice je totiž pohlavně neutrální, takže když bude v dozorčí radě více žen, nahraje tím zase mužům.

Nemělo by jít ruku v ruce s kvótami také ustanovení o otcovské dovolené?
Chceme přijít s novou iniciativou, která by umožnila mužům zůstat doma, pokud se budou chtít starat o členy své rodiny. Ta legislativa by měla pokrývat nejen péči o dítě, ale celé období života, kdy se lidi - muži i ženy - starají o členy rodiny. Tento návrh chci komisi předložit do konce roku 2015 ke schválení.

Měly by se zavést kvóty pro ženy ve vedení firem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 7. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1880
Ano
Ano 153

Článek se mi líbí