Vicepremiér Státní rady Čínské lidové republiky Čang Kao-li | foto: Profimedia.cz

Neziskovky: Hlavní host pražského fóra stojí za útlakem hnutí Fa-lun-kung

  • 94
Dva dny bude Praha hostit největší Čínské investiční fórum od revoluce s 500 politiky a šéfy firem s vidinou investic a vývozu za miliardy. Proti konání akce se však ohrazují lidskoprávní organizace. Příznivci učení Fa-lun-kung tvrdí, že hlavní host, vicepremiér Čang Kao-li, stojí za pronásledováním a mučením jejich druhů v Číně.

Vicepremiér Státní rady Čínské lidové republiky Čang Kao-li působí se svým protáhlým obličejem a s výraznými brýlemi dojmem výkonného úředníka.

Jeden ze sedmi nejmocnějších mužů země, který je nejdůležitějším hostem Čínského investičního fóra a který se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou, bývá také spojován s působením v jednom významném úřadě. V oficiálním životopisu se však zmínka o něm neobjevuje.

Než se stal Čang Kao-li před dvěma lety členem stálého výboru ústředního politbyra a vystoupal tak do nejvyššího patra komunistické strany, zastával vysoké funkce v čínských provinciích. Podle Mezinárodní koalice za vyšetřování pronásledování Fa-lun-kung (WOIPFG) je však také jedním z mužů, kteří stojí za tajemnou institucí zvanou „Office 610“.

Tento úřad byl podle výroční zprávy komise pro Čínu amerického Kongresu založen v roce 1999 za účelem potírání a pronásledování členů duchovního hnutí Fa-lun-kung. Učení, jehož popularita masově vzrostla v devadesátých letech, mělo podle odhadů  více příznivců než čínská komunistická strana členů.

Na přelomu tisíciletí však Čína postavila Fa-lun-kung mimo zákon a jeho vyznavači čelili represím, končili v pracovních táborech a vyvstává také podezření, že se masově stávali oběťmi nedobrovolného dárcovství orgánů pro čínské transplantační kliniky, které ve stejné době zažily nebývalý boom.

Při zahájení Čínského investičního fóra protestovali u Hradu aktivisté:

Tuzemští příznivci zvažovali podání trestního oznámení

Podle organizace Amnesty International bylo v Číně zaznamenáno více než 40 tisíc případů mučení lidí praktikujících Fa-lun-kung a na následky jich zemřelo minimálně 3,5 tisíce. Čang Kao-li měl podle WOIPFG z pozice guvernéra provincie Šan-tung a později i dalších oblastí vyzývat k tvrdému postupu vůči Fa-lun-kung a podílet se i na vypracování plánu represí.

Pronásledované učení

V Číně bych přišla o život a orgány by prodali, říká vyznavačka Fa-lun-kungu

Hnutí se rozšířilo do celého světa včetně Česka a jeho tuzemští příznivci zvažovali podat na vicepremiéra dokonce trestní oznámení. „Nakonec jsme se rozhodli oznámení nepodávat, neboť by podle nás nemělo dostatečný efekt. Budeme však masově šířit dokumenty odhalující jeho činnost,“ říká Milan Kajínek z občanského sdružení Lidská práva bez hranic.

Námitky vůči konání fóra má i organizace Amnesty International, která vedle nedodržování lidských práv upozorňuje třeba také na mizerné pracovní podmínky v Číně.

„Podpora zahraničního obchodu jistě patří k legitimním aktivitám veřejných úřadů a jejich představitelů. Ruku v ruce s posílením ekonomické spolupráce však jde i zodpovědnost za dopady, které to může mít v zemi, do níž čeští podnikatelé vstupují,“ reagoval na konání akce Mark Martin, ředitel české pobočky. Organizace kvůli absenci lidskoprávní tematiky na fóru zřídila petici, kterou do včerejšího odpoledne podepsalo 800 lidí.