VIDEO: Podívejte se, jak můžou vypadat účtenky elektronické evidence tržeb

  • 231
Elektronické pokladní systémy, které už nyní mají například mnohé restaurace, by se po zavedení elektronické evidence tržeb staly povinnými. Každá platba v restauraci by potom vypadala jako na ukázkovém videu.

Jak by měla přesně fungovat elektronická evidence tržeb (EET), o které se nyní v poslanecké sněmovně vede hlasitý boj, zatím nelze s určitostí říci (více o dění ve sněvovně čtěte například zde). To bude na sto procent možné až po případném schválení zákona a zveřejnění specifikace, včetně takzvané datové věty.

Manažer výrobce a prodejce pokladních systémů Dotykačka Michal Wantulok pro iDNES.cz předvedl názornou ukázku systému v nedávno otevřeném showroomu na pražském Smíchově. Vychází přitom z produktů dostupných na trhu a vlastních zkušenosti z Chorvatska a Slovinska.

Z velké části je proces zahrnující EET naprosto stejný jako jakákoli transakce s využitím elektronické pokladny připojené na internet. Ty již dnes dodává zákazníkům jak Dotykačka, tak i další firmy - například Storyous ze skupiny Rockaway nebo společnost Smart Software, kterou spoluvlastní i Martin Roman a J&T (více zde). Právě tyto firmy očekávají, že jim případné schválení EET přinese vyšší prodeje. „Nyní máme několik stovek platících zákazníků,“ říká Wantulok.

Koalice prosadila pevné hlasování o EET, proti zákonu míří nová kampaň

Bude-li EET schválena, funkce navíc by se do stávajících pokladních systémů dostala při pravidelné aktualizaci systému. Právě od toho si výrobci slibují skokový nárůst klientů.

Rozdíl mezi pokladnou připojenou a nepřipojenou k EET je pouze v tom, že zatímco dnes zákazník dostane klasickou účtenku, po zavedení EET na ní pravděpodobně přibude identifikační kód. Obdobné to je na chorvatských nebo slovinských účtenkách.

Každá platba bude totiž v okamžiku zaplacení zaevidována prostřednictvím internetu v centrálním datovém úložišti Finanční správy. A to prostřednictvím několikakilobajtového datového přenosu. Jako potvrzení bude zpět k obchodníkovi zaslán unikátní kód, který podnikatel (respektive jeho elektronická pokladna) uvede na účtenku.

Takto bude mít Finanční správa přehled o všech platbách, které podnikatel přijme. I o těch, které vystornuje. Bude pak jednoduché sledovat, zda odvádí DPH tak, jak by podle tržeb měl.

Přijímat platby lze i offline

Pokud pokladna zrovna nebude připojená k internetu, měla by vygenerovat vlastní kód a vytisknout ho na účtenku. Unikátní číslo lístku se uloží do paměti zařízení a finanční správě tyto informace zašle až bude opět připojená. Odpadají tak průvodní obavy z nutnosti být na síti po celou dobu prodeje.

Tento systém je vhodný zejména pro živnostníky a podnikatele, kteří prodávají například na tržištích. Podporují ho i dodavatelé pokladních systémů jako Smart Software nebo Vectron.

Pořizovací náklady na pokladní systém se podle složitosti hardwaru pohybují od několika tisícovek až po více než deset tisíc korun. K obsluze EET stačí datové tarify s minimálním FUP limitem, další stovky korun si potom za své systémy měsíčně účtují jejich provozovatelé.

,