VIDEO: Podívejte se, jak se praží arašídy

  • 21
Manželé Kremlovi začali před sedmnácti lety ve dvou pražit kávu. Od té doby postupně přešli na pražení všech možných oříšků a nyní jsou v této branži mezi třemi nejsilnějšími podniky v Česku. Své lidi mají i v Číně.

Společnost Alika s osmdesáti zaměstnanci sídlí v Čelčicích na Prostějovsku. Manželé Kremlovi o ní přesto hovoří jako o rodinném podniku. "Ve vedení jsou dnes lidé, kteří prošli výrobou," říká předseda představenstva Pavel Kremla. Proto se podle něho umí chovat k podřízeným.

Oříšky a ovoce, které do továrny v moravské vsi míří, pocházejí z různých koutů světa. Pistácie jsou z Íránu, arašídy z Číny a z Argentiny, mandle z Kalifornie a další oříšky například z Indie, Vietnamu a dalších zemí. Arašídy z Číny chutnají po upražení úplně jinak než ty argentinské.

V Číně má firma dokonce své lidi, kteří kontrolují kvalitu oříšků. "Máme tam velmi šikovnou Číňanku, a má k sobě i svůj tým tří inspektorek, které dohlíží na kvalitu dřív, než se to vůbec začne nakládat," říká generální ředitelka Aliky Jana Kremlová. Arašídy tvoří hlavní sortiment firmy. Plantáže, odkud se sklízí, si manželé při návštěvě Číny vybírali asi měsíc.

Oříšky se solí ručně

Příprava praženého zboží je poměrně jednoduchá. Oříšky jsou už oloupané, spaří se ve vodě, usuší a poté se praží při teplotě 160 stupňů Celsia v palmovém oleji. To trvá asi pět minut. Další důležitá fáze je chlazení. "Po pražení je potřeba mandle razantně chladit horkým vzduchem, jinak by zhnědly," říká Pavel Kremla.

Pochutiny se solí ručně a hotové balíčky ještě otestuje detektor kovu, aby se v dobrotách neobjevily nebezpečné předměty. Denně firma vyrobí sto tisíc sáčků pochutin. Ročně zpracuje až 4,5 tisíce tun ořechů a sušeného ovoce.

Pistácie se zpracovávají odlišným způsobem. Nepraží se v oleji, ale jen horkým vzduchem po dobu čtyřiceti minut. Také se nesolí dodatečně, ale ještě před úpravou se namáčejí do solného roztoku.

Ceny surovin na světových trzích se rychle mění, Alika proto objednává zboží za stanovené ceny dlouho dopředu, někdy i rok. Firma se tak spoléhá, že ceny komodit stoupnou, a firmě se tak zvýší zisk. Vždycky to ale nevyjde.

Alika a finanční krize

"To se letos stalo u pistácií, které se neurodily a cena je dnes na dvojnásobku loňské ceny," popisuje ředitelka. Zároveň ale dodává, že u plodin je to tak vždycky. V každé době jsou výhodné nějaké jiné. Třeba letos jsou levné mandle.

I když většina surovin kvůli kurzu koruny podražila, je pro Aliku těžké dosáhnout zdražení u obchodních řetězců i menších prodejců. Firmě "dovolily" zdražit jen nepatrně a vyšší náklady tak šly na úkor marží.

Firmě, která propustila kvůli finanční krizi všechny agenturní zaměstnance, situaci neulehčují ani banky. Jeden ústav přestal financovat aktivity firmy na Slovensku a omezil poskytování úvěrů o třicet procent z hodnoty pohledávky.

Alika má přitom ve svém portfoliu bonitní klienty (Makro, Kaufland, Ahold apod.) a nikdy neměla finanční potíže.

Alika

Společnost Alika patří mezi tři největší výrobce praženého sortimentu v ČR. Vznikla roku 1992 a v současnosti má 80 zaměstnanců. Největší prodeje mívá před Vánocemi a o Velikonocích, naopak nejslabším měsícem je leden. Alika vyváží zboží především na Slovensko, částečně do Polska, Švédska či Nizozemí. Firma mj. vyrábí i potravu pro ptáky. Jedno procento veškerého zboží tvoří BIO produkty.