VIDEO: Jaderné palivo má velikost pilulky, sílu jako osm set kilo uhlí

  • 70
Redakce iDNES.cz navštívila jadernou elektrárnu Temelín a byla svědkem výměny vyhořelého paliva za nové. Nukleární reaktor je ostře střežený. Návštěvník musí projít více než dvaceti kontrolami, aby se dostal k vnější obálce reaktoru.

„Kolem nás je kolem sto dvaceti centimetrů betonu, speciálně zpevněného na tisíc tun předpjatými ocelovými lany a pod tím celým je ještě centimetr tlustá nerezová výstelka, to je vnější obálka reaktoru, neboli kontejnment,“ vypráví Petr Šuléř, vedoucí útvaru komunikace jaderné elektrárny Temelín.

Kontejnment je ochranná obálka, která chrání před únikem nebezpečných látek. A slouží také jako ochrana před vnějšími vlivy. Obálka reaktoru musí odolat pádu velkého letadla, výbuchu či extrémnímu počasí.

V kontejnmentu je udržován mírný podtlak. „Kdyby se tam čistě náhodou objevila nějaká radioaktivní částice, musí zůstat uvnitř,“ dodává. Neprodyšně uzavřená vrata na dně kontejnmentu se otevírají jen, když se vyměňuje část jaderného paliva.

Radioaktivita není v elektrárně vyšší než běžně venku

K výměně čtvrtiny jaderného paliva dochází jednou za rok a palivo pak slouží čtyři roky. Každý rok se tedy musí jaderná elektrárna odstavit a část paliva se vymění za nové.

Palivo je ve formě takzvaných uranových peletek, které jsou velké jako pilulka penicilinu, „Když si to představíte, peletka obsahuje energetický ekvivalent jako 600 litrů benzinu nebo 800 kilo černého uhlí,“ vysvětluje Šuléř.

Výměna probíhá pomocí robotického zařízení. „V otevřeném reaktoru není radioaktivita o nic vyšší než běžně na ulici,“ říká Šuléř. Teplota za provozu tam dosahuje 35 stupňů, uvnitř palivových peletek je totiž při štěpné reakci až
1 800 stupňů.

Voda, která se nachází v primárním okruhu, má také vysokou teplotu. Studená má pro inženýry 287 stupňů a teplá 320. Cirkuluje velkou rychlostí pod velkým tlakem, aby nevřela. Při výstupu je samozřejmě nutné projít ještě kontrolou dozimetrem.

,