Videorekordéry VHS překonává DVD

  • 1
Videorekordéry VHS jsou zastaralou záležitostí. Vývoj jednoznačně směřuje k digitalizaci obrazu. Díky domácím archivům a půjčovnám jsou však tyto přístroje stále rozšířené. Navíc mají prozatím oproti běžným DVD přehrávačům jednu nespornou výhodu - je možné na nich kdykoliv jednoduše a levně nahrát právě vysílaný televizní program.

V současnosti jsou nejrozšířenějším typem videorekordéry (videomagnetofony) formátu VHS. Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru tohoto přístroje je počet snímacích a záznamových hlav. Monofonní videorekordéry se dvěma hlavami jsou nejjednodušší a zároveň nejlevnější.

Kvalitní přístroje, které nabízejí více funkcí, jsou čtyřhlavé monofonní videomagnetofony nebo šestihlavé stereofonní hi­-fi přístroje, které mají i výborný zvuk. Stereofonní videorekordér se však vyplatí pouze v případě, že je k dispozici stereofonní televizor či hi­-fi zařízení, přes které lze zvuk reprodukovat.

Co se týče kvality, je formát VHS překonaný. Tomu odpovídá i celkově příznivá cena. Množství videokazet v půjčovnách a domácnostech však nutí výrobce neustále VHS videomagnetofony inovovat. Zdokonalenou verzí tohoto systému je S­-VHS (Super VHS), který má výrazně lepší kvalitu obrazu. Upotřebí ho spíše videoamatéři či menší regionální TV studia.

5.1 kanálový výstup - v DVD přehrávačích s vestavěným zvukovým dekodérem Dolby Digital/MPEG2. Poskytuje analogový signál pro přední levý, střední a pravý, zadní efektové a basový reproduktor.

Dolby Digital (AC-3), MPEG2, DTS - formáty kódování a dekódování prostorového zvuku, které se používají na DVD discích.

Koaxiální a optický digitální audiovýstup - umožňují propojit DVD přehrávač s AV zesilovačem se zabudovaným dekodérem prostorového zvuku po jednom kabelu (optickém nebo koaxiálním).

Propojení RGB/S-­Video s televizorem - propojení, které dosáhne nejvyšší kvality obrazu.

AV vstup - vstup videa pro připojení například videokamery.

Hyperband Tuner - širokopásmový tuner pro možnost záznamů i kanálů z kabelových televizí.

OSD - menu na obrazovce.

SP/LP - Standard Play - standardní rychlost přehrávání, Long Play - nahrávání poloviční rychlostí umožňuje zdvojnásobit délku záznamu na kazetě.

RF IN/OUT - vysokofrekvenční vstup/výstup videorekordéru, obvykle do vstupu RF IN se zapojí signál ze společné antény a z výstupu RF OUT se přivede signál do TV přijímače.

SCART konektor (Euro AV) - používá se na propojení videomagnetofonu s televizorem.

ShowView - jednoduchý způsob nastavování časového spínače, který spustí nahrávání programu.

VPS (video programový systém), PDC (řízení příjmu programů) - umožňují přesné zahájení záznamu programu i v případě, že se jeho začátek z nějakých důvodů posunul.

NTSC, SECAM, PAL BG/DK - systémy, ve kterých by videorekordéry měly umět přehrát a zaznamenat obraz.

AudioDub - možnost nahrávání vlastního komentáře na již nahraný videopásek (jen u některých videomagnetofonů).

Novinkou je digitální záznam Mini DV nebo DV (Digital Video), který rovněž umožňuje běžně zaznamenávat filmy z televizního vysílání. Potřeba těchto videomagnetofonů vznikla používáním digitálních videokamer ve shodném formátu, který zaručuje kvalitu obrazu blížící se profesionálním systémům.

Videorekordér ve formátu DV dovoluje digitální střih, různé efekty, jednoduché propojení s digitální videokamerou nebo s počítačem (možnost střihu videa na obrazovce PC). Kazety jsou velmi malých rozměrů. Masivnějšímu rozšíření těchto videomagnetofonů bude zřejmě stát v cestě vysoká cena a stále větší popularita systému DVD.

DVD (Digital Versatile Disc nebo Digital Video Disc) je disk s vysokou hustotou záznamu velikosti běžného CD. Nabízí vynikající kvalitu obrazu, podstatně lepší než VHS videomagnetofony. Filmy zaznamenané na DVD discích jsou zpravidla ve formátu obrazu 16:9. Pro dokonalý obraz je proto vhodné pořídit si i televizor v tomto formátu.

Největší boom DVD přehrávače zaznamenaly díky přenosu prostorového zvuku. Ten je kódován v systémech Dolby Digital nebo MPEG2 a je přenášen do pěti reproduktorů (tři přední a dva zadní efektové). Přehrávače mají i výstup pro basový reproduktor (subwoofer). Proto se zvukový formát označuje také zkratkou 5.1 (5 reproduktorů + subwoofer).

Pokud je součástí domácí sestavy i kvalitní velký televizor, hi­fi věž či jednotlivé hi­fi komponenty pro reprodukci prostorového zvuku a správně umístěné reproduktory, je možné vytvořit z pokoje malý kinosál.

V současnosti se na trhu objevují i první DVD rekordéry (přístroj o rozměrech klasických hi-fi komponentů), které umí na DVD disky zaznamenat obraz i zvuk obdobně jako klasické videomagnetofony, ovšem v nesrovnatelně vyšší kvalitě. Tento rekordér je možné použít i jako klasický DVD přehrávač. Bohužel, zákazníka zatím odrazuje vysoká cena těchto přístrojů.

Na co si dát u DVD pozor

Běžné DVD přehrávače by měly umět bez problémů přehrát tyto záznamové formáty: DVD­Video (klasický DVD disk například s celovečerním filmem), CD audio, Video CD (předchůdce DVD disků) a reprodukovat v systémech PAL a NTSC. Některé DVD přehrávače umějí přehrávat i DVD Audio (nový formát vysoce kvalitního prostorového záznamu zvuku na DVD discích) a disky CD­-R/RW Audio (disky "vypálené" na PC).

DVD přehrávače se vyrábějí buď se zabudovaným dekodérem prostorového zvuku Dolby Digital/MPEG2/ DTS, nebo bez něj. Tomu, kdo vlastní AV Reciever, který má zabudované dekodéry prostorového zvuku, stačí si pořídit DVD přehrávač bez těchto dekodérů a propojit ho s AV­-zesilovačem pomocí optického nebo koaxiálního digitálního výstupu. Druhou variantou je DVD přehrávač s vlastním dekodérem, který má všechny zvukové výstupy a je možné ho propojit s AV-zesilovačem dle potřeby.

DVD diskům a přehrávačům je přiřazen takzvaný "kód oblasti", v níž je možné určité disky přehrávat. Celý svět je rozdělen na šest oblastí. Evropa má číslo 2, USA číslo 1. Pokud si někdo přiveze DVD disk z USA, na DVD přehrávači zakoupeném v Česku si ho nepřehraje.

Rady pro výběr

- V obchodě si nechte konkrétním přístrojem nahrát a poté přehrát krátký záznam a sledujte zejména kvalitu zaznamenaného obrazu a zvuku.

- Kupujte pouze osvědčené značky, u nichž je zajištěn perfektní a rychlý servis.

Ti, kteří pobývají dlouho na cestách, ocení novinku na trhu - mobilní DVD přehrávače, které vypadají jako velmi malé přenosné počítače s mechanikou pro vkládání DVD disků a LCD obrazovkou. Vyrábějí se i typy bez obrazovky. Tyto přehrávače umějí přehrávat i CD, Video CD a CD­-R/RW disky. Zvuk je možné poslouchat přes sluchátka. Přehrávač lze také připojit na AV zesilovač.

- Zjistěte si záruční podmínky.

- Pokud si chcete k nahrávce namlouvat vlastní komentáře, vybírejte videomagnetofon s audio dabingem.

- Pokud vlastníte stereofonní televizor nebo chcete poslouchat stereo zvuk přes vlastní hi-­fi zařízení, pořiďte si stereofonní videorekordér.

- Videorekordér musí umět přehrát normu NTSC v případě, že budete chtít sledovat videokazety dovezené například z USA.

- Pokud nevlastníte AV-­zesilovač, je vhodné kupovat celou sestavu DVD a AV­zesilovač najednou.