Vietnamci si hlídají prodejny pomocí obrazovek. Česká televize za to od nich vymáhá poplatky

Vietnamci si hlídají prodejny pomocí obrazovek. Česká televize za to od nich vymáhá poplatky | foto: Profimedia.cz

Vietnamci se soudí s Českou televizí kvůli kamerám

  • 93
Česká televize začala vymáhat desetitisíce za obrazovky, na kterých Vietnamci sledují, zda jim někdo nekrade zboží v obchodě. Po majitelích prodejen chce jednak měsíční poplatek ve výši 135 korun a dále od nich chce uhradit pokutu 10 tisíc za nepřihlášenou televizi plus soudní poplatky. Obchodníci nechápou, proč mají platit.

"Přišla nám faktura, že máme zaplatit celkem 12 tisíc za televizi. Ale my se na ni nikdy nedíváme. Nemáme na to čas. Pracujeme od rána do večera a máme ji zde proto, abychom viděli, co se v obchodě děje," říká majitelka příbramského obchodu s textilem a obuví Thi Hoai Phuong Hoang s tím, že televize nemá ani anténu.

Paní Hoang vůbec nerozumí tomu, proč by měla peníze platit, a proto se nyní s ČT soudí. Do soudních pří se chystají pustit také další vietnamští obchodníci.

Podle Jaroslava Picky, jenž bude zastupovat u soudu přes deset Vietnamců, mají obchodníci šanci spor vyhrát. Podle něj je totiž nesmysl, aby samotný kamerový systém podléhal televizním poplatkům. "To by byla daň z monitoru, a Česká televize by se tak obohacovala na něčem, co s vysíláním vůbec nesouvisí," domnívá se Picka.

Podle právníků, kteří se televizními poplatky zabývají, však pravdu nemá. Poplatek se totiž platí z pouhého vlastnictví televizního přijímače a je přitom jedno, zda ho někdo využívá k jinému účelu či ho vůbec nepoužívá.

Zákon je podle Evy Herdové z advokátní kanceláře Hájek Zrzavecký napsán takto obecně záměrně. A to proto, že jedině tak je Česká televize schopna vymáhat dlužné poplatky, aniž by u soudu měla problémy prokázat, že se skutečně jedná o televizní přijímač. K podobnému závěru došel také Ústavní soud, když v únoru 2005 řekl, že "opačný výklad ostatně není dost dobře možný, protože by zjevně vedl ke zneužívání různě tvrzených výjimek z povinnosti platit televizní poplatek."

Zástupcům Vietnamců se však nelíbí také to, jakým způsobem od nich ČT peníze vymáhá.

Vietnamci by chtěli pokutu odpustit

Kritizují například, že na svých stránkách vůbec povinnost platit poplatek z obrazovek použitých v kamerovém systému nezmiňuje, a tak by je nenapadlo, že se na ně zákon vztahuje. Domnívají se také, že se ČT zaměřila právě jen na Vietnamce, kteří nerozumějí dobře česky a hůře se brání. "Nikdo z nás to netušil, že by se mělo něco televizi platit. Každý týden u nás hledá pomoc asi dvacet zoufalých lidí, kteří říkají, že se k placení příspěvků samozřejmě okamžitě přihlásí, ale prosí o odpuštění desetitisícové sankce," říká Le Minh Cau ze Svazu Vietnamců v ČR.

Mluvčí České televize Ladislav Šticha poukazuje na to, že neznalost zákona neomlouvá a odpustit pokutu z principu nelze, protože to by ji ČT musela odpustit stovkám až tisícům lidí, kteří ročně o odpuštění pokuty za nepřihlášení televize žádají.

Striktně však vylučuje to, že by se ČT zaměřila pouze na vietnamské obchodníky. "Monitorujeme postupně všechny potenciální poplatníky. Tím může být každý, kdo odebírá elektřinu. Ve vyhledávací agentuře pracuje asi šest lidí, takže kapacita je samozřejmě omezená. Postupně ale dojde na všechny," říká Šticha s tím, že televizní agenti prozkoumali například také některé realitní agentury či bowlingové herny.

Návštěva televizních špionů, kteří pořizují důkazní materiály, tak může zřejmě brzy čekat třeba pražský Dopravní podnik, který staré televizní obrazovky používá na některých stanicích metra.


Televizní poplatky v ČR

Kdo je platí: Fyzická či právnická osoba, která vlastní či užívá více než 30 dní televizi či jiné zařízení schopné reprodukovat televizní program. Nemusí tak jít jen o klasickou televizi, ale například i o počítač, který má televizní kartu či externí USB televizní tuner. Nebo i počítač schopný přijímat televizní signál přes internetový protokol IPTV.

Co z nich ČT má: Jsou jejím hlavním příjmem. V roce 2004 na nich od lidí a firem vybrala 2,9 miliardy korun při poplatku 75 korun za měsíc. Loni získala 5,7 miliardy korun při poplatku 135 korun za měsíc.

Pramen: Rada ČT