Nehty se u Vietnamců v USA učí dělat i Češi (ilustrační foto).

Nehty se u Vietnamců v USA učí dělat i Češi (ilustrační foto). | foto: Běla Fialová, iDNES.cz

Vietnamské nehty vyjdou na polovinu, nehtových studií přibývá

  • 252
Vietnamci žijící v Česku si oblíbili novou příležitost k podnikání - zkrášlují nehty. Vedle prodeje zeleniny a textilu se podle šéfa česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera tento byznys stal u Vietnamců nejoblíbenější. Levná studia rostou ve městech třeba hned u české konkurence, která je ale i dvakrát dražší.

"Nehtová studia zakládají, ale já o své klientky strach nemám, protože zákaznice, které jsou zvyklé chodit k Češkám, tak se Vietnamců bojí kvůli různým plísním a nehygieně prostředí. Podle mě tam chodí mladé holky a studentky, protože to mají většinou levné," říká Kateřina Odnohová z pražského studia Josephina v Plzeňské ulici.

Nehty z USA

Česká firma, u které jsem byla na školení a dodává gely, se učila ve Spojených státech dělat nehty právě od Vietnamců...

V této ulici kromě několika českých kosmetických salonů vyrostla také levnější asijská studia. Vietnamci za své služby zpravidla účtují až o několik stovek méně a pyšní se kvalitní americkou technikou. Není to náhoda. V USA žije okolo 1,2 milionu Vietnamců a řada z nich tam provozuje právě salony krásy. Vietnamci z Česka se k nim jezdí školit, nasbírat první zkušenosti a sjednat dodávky přípravků a materiálů. Technologie z USA na nehty totiž patří k těm nejlepším.

"Česká firma, u které jsem byla na školení a dodává gely, se učila ve Spojených státech dělat nehty právě u Vietnamců," říká Ivona Gloserová, majitelka stejnojmenného kosmetického salonu na Praze 5. Zákazníků jí prý kvůli levnější konkurenci zatím neubývá.

Také Marcel Winter potvrdil, že se Vietnamci učí dělat nehty v USA. Proč ale nezůstali u prodeje potravin a textilu? "Možná proto, že se tady právě hodí vietnamská pracovitost, šikovnost a zručnost," soudí Le Anh Hung, majitel cestovní agentury East Sea Travel, který v Česku podniká.

"Vietnamských kosmetických studií přibývá. Za chvíli nás převálcují ve všem. Fungují jako manufaktura, dělá jich to třeba deset. Každý se naučí jednu věc, jeden piluje, druhý geluje, třetí zdobí...," popsala Gloserová. S cenami ale kvůli rostoucí konkurenci hýbat nechce.

Nehty jsou po zeleninách dalším hitem

Předseda česko-vietnamské společnosti Marcel Winter připouští, že se nehtová studia stala po zeleninách a textilních obchodech dalším hitem mezi Vietnamci. "Našli mezeru na trhu a není tajemstvím, že do nich v Praze chodí i celebrity," řekl. Přípravky nakupují také v pražském tržišti SAPA, přezdívaném "Malá Hanoi".

"Dřív jsem chodila na nehty ke své kamarádce. Stály mě kolem 900 korun a vydržely týden. Pak jsem jednou zašla do nehtového studia k Vietnamcům v Liberci a byla jsem opravdu spokojená. Nehty jsem měla precizně udělané a zdobil je ručně namalovaný obrázek. Nehty mi v průměru vydrží tři týdny, a to na ně neberu žádný ohled. Cena je oproti české nehtařce poloviční," řekla iDNES.cz zákaznice studia Nails City. Za nové gelové nehty zaplatí 300 až 350 korun.

Do nového podnikání se podle Wintera pouštějí zejména děti starousedlíků, které umějí jazyky a jsou vystudované. Kromě toho zakládají i restaurace, masážní salóny, cestovní kanceláře, prodejny letenek, módní studia, realitní kanceláře nebo ekonomické a právní poradenské firmy.

Vietnamci patří k nejčastěji podnikajícím lidem v České republice. Odhadem (česko-vietnamská společnost) vlastní živnostenský list okolo 30 tisíc Vietnamců z celkových přibližně 65 tisíc. Zhruba 35 tisíc z nich jsou takzvaní starousedlíci, kteří zde pobývají 5 až 40 let.

Příklady cen za gelové prodloužení nehtů
 Firma  Cena (základ)  Cena (obnova)
 Nails City (Vietnamci), Praha  300,-  200,-
 Josephina, Praha  690,-  550,-
 B.V. Studio, Praha  750,-  530,-
 Studio Vizáž, Liberec  850,-  530,-