Vinohradníci očekávají, že letošní červené víno bude výjimečné.

Vinohradníci očekávají, že letošní červené víno bude výjimečné. | foto: Profimedia.cz

Vinaři: Počasí přeje červenému

  • 1
Kdo si jednou koupí červené víno z jižní Moravy s ročníkem výroby 2007, nebude litovat. Krátce před tím, než začne hlavní sběr, totiž pěstitelé předpovídají, že červená vína budou letos excelovat. Bílá vína by sice mohla být také povedená, ale podle vinohradníků budou "hrubší".

Může za to suché a teplé počasí, podobné, jaké panovalo i v roce 2003.

Tehdy vedro hrozny ve vinicích doslova upeklo. Že se letos může situace opakovat, se obává i uznávaný vinař Petr Marcinčák z Novosedel. Podle něj záleží na polohách vinic a jejich kondici, jak si s podmínkami poradí. Jisté však je, že jen samotné slunce hrozny nenaplní kvalitním obsahem potřebných látek.

Nestačí jen slunce, chybí voda

"Nejde jen o teplo a sluníčko, ale musí být i vláha. Sluneční záření je sice stimul, ale veškeré živiny, které putují z kořenů do bobulí, přenáší voda. Pokud rostlina trpí nedostatkem vláhy, celý proces vytváření cukrů, míchání kyselin a dalších látek neprobíhá optimálně," vysvětlil Marcinčák.

Již teď sice mají některé hrozny ve vinicích okolo 16 až 17 stupňů cukernatosti, která stále stoupá, vyšší obsah cukrů je ale způsoben hlavně tím, že v bobulích je kvůli suchu méně šťávy, a slupky tak budou mít větší obsah tříslovin. "Ta vína tak mohou být hrubší," odhaduje Marcinčák.

Za pravdu mu dává i vinař Marek Špalek z Nového Vinařství v Drnholci. "Podobně bylo i v roce 2000. S rokem 2003 to byly strašně horké roky, což prospělo hlavně červeným vínům. Ale pro bílá, která jsou na Moravě doménou, to nebylo nic moc," konstatoval.

"Tehdy hrozny rychle vyzrávaly a jejich kyseliny klesaly," souhlasí rovněž znojemský vinař Jiří Hort. Vinařům letos počasí už dvakrát zničilo část úrody. Poprvé, když přišly jarní mrazíky, podruhé pak, když řadu hroznů spálila extrémní vedra.

Ideální rok přitom měli moravští vinaři před dvěma lety, kdy bylo chladné jaro, chladné a deštivé léto a pak nastal suchý a teplý podzim. O tom si však pěstitelé mohou nyní nechat jen zdát.

Chystá se brzká sklizeň

"Abychom se ponaučili z minulých let, kdy vše přezrálo a vína měla hodně alkoholu. Toho bychom se chtěli vyvarovat," přiblížil Špalek. Brzká sklizeň má zajistit potřebné kyseliny, aby vína nebyla "fádní".

O zhruba tři týdny napřed je nyní celková vegetace nejen kvůli horkému létu, ale zejména kvůli teplé zimě. Sehnat kvalitní burčák z raných odrůd proto v těchto dnech není již žádný problém. Pokud se tedy prudce neochladí či nezačne pršet, vinaři čekají, že hlavní sběr vína začne již kolem 10. září.

Zrádné počasí

"Počasí je však nevyzpytatelné," shodují se zemědělci. Jaké by tedy mělo být pro následující dny to ideální, aby úroda hroznů i jejich kvalita prudce vzrostly? "Určitě by bylo dobré, kdyby spadla nějaká vláha, alespoň dvacet nebo třicet milimetrů. A pak aby počasí pokračovalo, jako je teď. Tedy denní teplota kolem 25 stupňů, prostě normální srpnové počasí," přeje si vinař z Novosedel.