Pád Lehman Brothers v září 2008 je považován za okamžik, kdy krize propukla naplno.

Pád Lehman Brothers v září 2008 je považován za okamžik, kdy krize propukla naplno. | foto: Reuters

Viníci krize? Šéfové FED, George Bush, Bill Clinton a stovky dalších

  • 72
Vyšetřovací komise Kongresu označila přes pět set viníků finanční krize. Za to, že svět upadl do recese, nemůže jen selhání systémů a vládních regulací, ale konkrétní lidé. Mezi nimi je bývalý šéf banky FED Alan Greenspan, exprezident George Bush, Bill Clinton a zástupy manažerů z Wall Street, kteří bezhlavě riskovali.

Informaci přinesl deník The New York Times, který má exkluzivně k dispozici výsledky vyšetřování.

Dva a půl roku po vypuknutí světové finanční krize, která drtila banky i podniky, není jisté, zda ekonomická pohroma nadobro odezněla. Přesto komise složená z členů Kongresu ukázala na její viníky. Desetičlenný tým vyšetřovatelů složený z lidí navržených demokraty i republikány zpracoval 576stránkový spis, ve kterém označil hlavní strůjce krize. Jsou jimi šéfové Americké centrální banky (FED) Alan Greenspan a Ben Bernanke.

Greenspan, který vedl FED v době, kdy v USA vrcholila hypoteční bublina, je kritizován, že nedokázal zabránit "přítoku toxických hypoték" na americký trh. Greenspanův nástupce Bernanke prý krizi vůbec nepředvídal, později zásadně selhal v reakci na ni. Greenspan řídil FED v letech 1987 až 2006. Bernanke je v čele FED dosud.

"Největší tragédií by bylo, kdybychom přijali často opakované tvrzení, že finanční krizi nikdo nemohl předvídat, a proto jí nešlo zabránit," uvedla komise ve své zprávě. "Pokud přijmeme tuto teorii za svou, bude se vše opakovat," dodala.

Vyšetřovatelé také kritizují administrativu bývalého prezidenta Bushe za nejednotný postup během krize. Bushova republikánská vláda totiž v září 2008 nechala padnout bankovní kolos Lehman Brothers, když předtím společně s FED zachránila jinou banku - Bear Stearns.

Systém se vymkl kontrole

Kritiku si vysloužili i demokraté. V roce 2000 rozhodla administrativa Billa Clintona neregulovat exotické cenné papíry, známé jako přespultové deriváty. Ty se obchodují oboustrannou dohodou mimo burzu. Vyšetřovatelé vidí toto rozhodnutí jako "jeden z klíčových obratů na cestě ke krizi".

Podtrženo a sečteno podle komise selhaly hned dvě americké vlády, FED a další regulační úřady. Systém, kterému umožnily vzniknout, potom z vlastní chamtivosti a pošetilosti zneužily finanční instituce.

"Krize byla výsledkem lidského konání a nekonání. Nemohla za ni matka příroda či selhání počítačových modelů. Kapitáni finančního světa a veřejní hlídači finančního systému ignorovali varování a neptali se na rostoucí rizika v systému, který je nezbytný pro prosperitu Američanů, ani se je nesnažili pochopit či řídit. Šlo o velké selhání, ne o klopýtnutí," píše se ve zprávě.