(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Kučera

Lechovické sklepy koupil majitel detektivní firmy. Likvidace, říká akcionář

  • 54
Vinné sklepy Lechovice, které jsou druhým největším vinařstvím na Znojemsku, letos už podruhé mění majitele. Krajský soud v Brně upozornil na podezřelé okolnosti bleskového prodeje. Firmu v insolvenci převzal podnikatel Stanislav Cenek od rodiny Palátových, která ovládá Znovín Znojmo.

Prodej vinařství je vyvrcholením mocenských bojů uvnitř firmy, které probíhají už od léta. V nich si statutární orgány uštědřovaly nevybíravé rány pod pás, vzájemně se osočovaly z podvodů a podávaly na sebe trestní oznámení (psali jsme zde).

Důvodem sporů byly okolnosti prodeje tradičního vinařství, který se odehrál v polovině roku. Teď změnilo majitele podruhé. V pátek 20. října rozhodla valná hromada o převodu dvou třetin vlastnických podílů na společnost Logistic Investment podnikatele Cenka.

Pro něj je vstup do firmy, která je od října v insolvenčním řízení kvůli dluhům, krokem do zcela jiného oboru. Cenek provozuje několik společností, které se zabývají detektivní činností, ostrahou, inkasem pohledávek nebo prodejem látkových plen. V letech 2007 až 2013 působil v představenstvu nemocnice v České Lípě.

Křišťálová Lupa 2016

Vlastník zbývající třetiny vinařství Ivan Kalaš hovoří o likvidaci značky a ukazuje přitom na Zdeňka Paláta, nedávno jmenovaného jednatele Vinných sklepů Lechovice (VSL) a současně spolumajitele konkurenčního Znovínu Znojmo. Právě jeho dcera Eva převádí na Cenka dvoutřetinový podíl ve významném vinařství.

„V současnosti nemám prakticky možnost zastavit likvidační kroky pana Paláta, potažmo společnosti Znovín vůči Vinným sklepům Lechovice. Tyto kroky budou mít za následek s největší pravděpodobností konec úspěšné značky Vinné sklepy Lechovice,“ říká Kalaš. Podle něj je insolvence firmy z popudu Paláta bezdůvodná. Firma s aktivy ve výši 150 milionů korun se v ní ocitla kvůli dluhům přes 9 milionů.

Nestandardní prodej

Nad okolnostmi bleskového prodeje vinařství se pozastavil i Krajský soud v Brně, který jmenoval Kalaše opatrovníkem společnosti VSL. Toho ustanovuje soud, aby chránil firmu, které mohou v důsledku nefunkčnosti statutárního orgánu vzniknout škody.

Události, které se odehrály ve vinařství od dubna do října, samosoudce Miroslav Weinštuk označil jako cílené převzetí společnosti s vyloučením jednoho ze společníků. „Systematická a cílená činnost společníků a třetích osob neodpovídající standardnímu chování společníka po převodu obchodního podílu napovídá, že se nejedná o běžný převod obchodních podílů,“ uvedl.

Pochybnosti vyjádřil i k vzhledem k vysoké ceně, za kterou se podíly ve společnosti v létě prodaly. Bývalí společníci ve vinařství Pavel Michalovič a Ladislav Jadvižák, kteří oba drželi ve firmě po jedné třetině, prodali své podíly každý za 15 milionů korun. „Hodnota kupní ceny připomíná spíše dohodnuté odstupné, než kupní cenu odpovídající skutečné hodnotě obchodního podílu, stanovenou v závislosti na výši vlastního kapitálu,“ stojí v usnesení soudu z 13. října, které má redakce k dispozici.

„Je otázkou, zda podaný návrh na zahájení insolvenčního řízení není v rozporu se skutečným ekonomickým stavem společnosti a zda se nejedná o účelový návrh vedoucí ke snížení bonity společnosti a potažmo obchodního podílu navrhovatele (Ivana Kalaše, pozn. redakce),“ napsal Weinštuk.

Paláta se nyní nepodařilo zastihnout, v minulém rozhovoru pro iDNES.cz však jakákoliv obvinění protistrany odmítal. Naopak tvrdil, že se Kalaš snažil firmu vytunelovat. „Pan Kalaš zde vymazal všechny servery, všechny počítače zničil, vyvedl veškeré účetnictví, smlouvy, vše zničil,“ sdělil. Dokonce kvůli tomu na něj podal trestní oznámení.