Papírna vyrábí z 80 procent novinový papír, z 10 procent magazínový a zbytek představuje obalový papír.

Papírna vyrábí z 80 procent novinový papír, z 10 procent magazínový a zbytek představuje obalový papír. | foto: Archiv, MF DNES

Česko neuspělo s prodejem své papírny ve Slovinsku. Firma čeká na investice

  • 2
Loni v dubnu stát nabídl k odprodeji jednoho z pohrobků konsolidační agentury - slovinskou papírnu na novinový papír Vipap Videm Krško, přesněji svůj 96,5procentní podíl v ní. Nikdo ji ovšem nechtěl. Teď firma, která se do rukou státu dostala kuriózní cestou, čeká na investice.

„Zájem projevila řada potenciálních investorů. Žádný z účastníků ale nepředložil závaznou nabídku, která by odpovídala zadaným kritériím,“ říká Petr Blažek, ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky. Kdo projevil zájem, nechce ministerstvo říct.

Ministerstvo o prodeji papírny uvažuje už nejméně sedm let a myšlenky se nevzdává. „Naším cílem nadále zůstává najít dlouhodobého a důvěryhodného vlastníka, který by VIPAP převzal a dále rozvíjel,“ říká Blažek.

Papírna vyrábí z 80 procent novinový papír, z 10 procent magazínový a zbytek představuje obalový papír. Na něm by chtěl podnik do budoucna stavět.

„Chceme se soustředit na rostoucí trhy, ty představuje obalový papír. Bude nicméně třeba podstatná investice,“ říká generální ředitel papírny Stefan Eibl-Török, který šéfuje podniku od letošního března. Rakušan v papírenském odvětví působí přes dvacet let, posledních třináct let vedl obchod a marketing v rakouské společnosti Lakirchen Papier.

Kdo bude oním investorem, však zatím není jisté. Ministerstvo by rádo, kdyby to byl budoucí soukromý vlastník. „Společnost má v příštích letech zajímavý potenciál. Předpokládá to restrukturalizaci, kterou by ale měl provádět privátní vlastník, nikoli stát,“ říká Blažek.

Produkce novinového papíru jde posledních deset let prudce dolů. Papírna vyrábí zhruba 200 tisíc tun papíru ročně pro zákazníky především ve východní Evropě.

Papírna se už osm let potýká se ztrátami. V roce 2014 skončila v minusu tři miliony eur, loni to podle ředitele už bylo lepší – výsledky však firma zatím nezveřejnila, čeká na projednání valnou hromadou. Letos Eibl-Török počítá s kladným hospodářským výsledkem.

Oběť bouřlivých 90. let

Kvůli ztrátám tíží společnost vysoké dluhy, řádově jde o desítky milionů eur a aktuálně s věřiteli jedná o restrukturalizaci. Ta by měla být hotová na konci roku nebo na jaře.

„Společnosti nehrozí insolvence,“ uklidňuje Blažek. K věřitelům mimo jiné patří české státní firmy Imob a Prisko, které papírně v minulosti půjčily, protože stát jí nesmí podle unijních pravidel posílat peníze napřímo z rozpočtu.

„Cílem je udržet provoz a uspokojit nároky věřitelů,“ vysvětluje Blažek hlavní cíl, ke kterému by mělo jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhů vést.

České ministerstvo financí získalo slovinskou papírnu založenou roku 1929 v roce 2008 z České konsolidační agentury. Podnik koupil v bouřlivých 90. letech ostravský ICEC Holding, ten se zadlužil, zastavená továrna připadla bance IPB a pak ČSOB – a při její privatizaci získal podíl stát.