Visa a MasterCard musí uvolnit trh

  • 1
Soupeření na dnes už vysoce konkurenčním americkém trhu platebních a kreditních karet brzy ještě zesílí. Postaral se o to svým rozhodnutím federální soud, který vyslyšel nářky finančních společností American Expres a Morgan Stanley, která provozuje síť Discovery. Soud vyzval největší konkurenční sítě MasterCard a Visa USA, aby umožnily svým členským bankám vydávat také karty ostatních společností.

Díky své politice jedné značky získaly obě transakční sítě dohromady tři čtvrtiny amerického trhu kreditních karet, což je už dlouhou dobu terčem kritiky veřejnosti i státních institucí. V roce 1999 vláda dokonce obě společnosti zažalovala kvůli podezření z porušování antimonopolních zákonů.

Soudkyně Barbara Jonesová nakonec rozhodla částečně ve prospěch obou dominantních firem, protože rozsudek ponechává v platnosti některé výhody. Nechce například měnit strukturu řízení sítí, ačkoli obě vlastní velké banky, které v nich mohou mít výrazné podíly a tudíž i vliv.

"Vláda nemůže prokázat, že struktura řízení v asociacích Visa a MasterCard vedla k výrazně negativním dopadům na blaho spotřebitelů," uvádí Jonesová ve více než 150stránkovém komentáři k rozsudku. 

Dodala ale, že pravidla a postupy, které obě sítě praktikují, mohou negativní dopady způsobit, a proto je firmy mají odstranit.

Visa i MasterCard si nechaly čas na prozkoumání soudního rozhodnutí, podle první reakcí se ale zdá, že si za svými pravidli pro členské banky stále stojí. Spokojeny jsou ale s postojem soudu ke struktuře řízení.

"Rozhodnutí soudu je vítězstvím amerických spotřebitelů. Je to jednoznačná prohra pro Visu a MasterCard, která ukazuje, jak dlouho porušovaly zákony volné soutěže," prohlásil výkonný ředitel American Express Kenneth Chenault. Podle něj povede rozsudek  k rozšíření a zlepšení nabídky finančních služeb.