Vitaminové kartely dostaly rekordní trest

  • 2
Evropská komise si může připsat na konto další historický rekord. Tentokrát ale příliš nepotěší akcionáře obřích producentů vitaminů. Osm koncernů z Evropy a Japonska má totiž zaplatit 855 milionů euro za vytvoření cenového kartelu.

Komisi, která v Evropské unii plní funkci strážce volné tržní soutěže, se nelíbilo, že firmy v letech 1989-1999 udržovaly vysoké ceny vitaminových preparátů pomocí nedovolených smluv.

"Je to nejškodlivější série kartelových dohod, jakou kdy komise vyšetřovala. Zvláště nepřijatelné je, že toto ilegální chování se týkalo látek, které jsou životně důležité ve výživě a mají zásadní význam pro normální růst a uchování života," obhajoval pokutu ve výši téměř třiceti miliard korun komisař pro volnou soutěž Mario Monti.

Pokuta, uložená komisí, poputuje do rozpočtu EU. Je nejvyšší, jakou unie kdy uložila. Dosud k rozpočtu unie nejvíce přispěly firmy, které vytvořily kartel v lodní dopravě. Pokuta 270 milionů euro ale tehdy byla jen zlomkem posledního trestu.

Pět firem (Hoffman-La Roche, BASF, Aventis, Solvay a Merck) sídlí na starém kontinentu. S nimi se spolčily společnosti Daiči, Eisai a Takeda ze země vycházejícího slunce.

Tři čtvrtiny pokuty zaplatí dva hlavní viníci, švýcarský Roche (462 milionů euro) a německý BASF (296 milionů euro).

"Prvním hybatelem a tím, kdo měl největší prospěch, byl Hoffman-La Roche, největší výrobce vitamínů. Druhý největší BASF hrál vůdčí roli v následování Hoffman-La Roche. Byli to spojení vůdcové a podněcovatelé," vysvětluje prohlášení Evropské komise.

Tři postižené japonské firmy zaplatí dalších 73 milionů a trojice menších viníků z Evropské unie ještě 23 milionů euro. Původně bylo žalovaných třináct, ale komise poprvé v historii uznala za polehčující okolnost spolupráci při vyšetřování a pěti firmám pokutu odpustila.

Koncerny narušily volnou soutěž v prodeji všech hlavních vitaminů (A, E, B1, B2, B5, B6, C, D3, H, betakaroten, karotinoidy). Škody nebyly malé. Například když skončil kartel pro vitamin C, klesly příjmy za prodej tohoto jediného vitaminu z 250 na pouhých 120 milionů euro ročně, ačkoli velikost trhu byla stále stejná.

Unie jde ve stopách USA, které už před dvěma lety odsoudily Roche a další k celkové pokutě ve výši jedné miliardy dolarů (37 miliard korun). Americké soudní spisy mluví o výrobcích vitamínů jako o jedné firmě Vitaminy, a.s..

,