Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Březen 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Druhá Světlíkova firma je v úpadku. I přes výhrady Komerční banky

  • 2
Soud vyhlásil úpadek nad společností Vítkovice Envi ze strojírenské skupiny ostravského podnikatele Jana Světlíka. Z části vyhověl insolvenčnímu návrhu, který Envi sama na sebe podala minulý týden. O úpadku soud rozhodl i přes výhrady klíčového vítkovického věřitele, Komerční banky.

Soud pro Vítkovice Envi jmenoval opavskou insolvenční správkyni Evu Hepperovou, kterou si vybral sám Světlík a jeho manažeři. Jmenoval ovšem také takzvaného odděleného správce - kancelář První správcovská a konkurzní z Pardubic. Ta bude místo Hepperové přezkoumávat pohledávky věřitelů, aby se vyloučily pochyby o objektivitě tohoto procesu.

Soud také jmenoval prozatímní věřitelský výbor, v němž jsou zastoupeny Komerční banka a firmy Wetag Invest a Biesterfeld Silcom. A konečně, soud povolil řešit úpadek Envi reorganizací, jak navrhoval Světlíkův management v insolvenčním návrhu z minulého týdne.

Soud tak zčásti vyhověl šéfům Vítkovic. A to i přesto, že insolvenční návrh z pera Světlíkova managementu rozzlobil právě Komerční banku, klíčového věřitele společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), která je mateřskou firmou Envi. VPE je v úpadku od minulého týdne, Komerční bance dluží přes 600 milionů korun.

KB: I samotná firma vznikla účelově

Komerční banka soudu napsala obsáhlé nesouhlasné stanovisko, z něhož vyplývá, že insolvenční návrh na Envi považuje za účelový. Už sám vznik této firmy podle přípisu banky k soudu mohl znamenat vyvedení majetku VPE z dosahu věřitelů. Světlík totiž Envi vyčlenil z VPE loni, když už mateřská firma bojovala s vysokými dluhy.

Komerční banka, která je klíčovým finančním partnerem Vítkovic a lídrem vznikajícího vítkovického bankovního klubu, o chystaném insolvenčním návrhu na Envi údajně nevěděla a považuje jej ze Světlíkovy strany za neférový krok. Stejně jako fakt, že manažeři pro Envi navrhli reorganizační plán, který jako největší věřitelé Envi schválily jen vítkovické spřízněné firmy.

Komerční banku šéfové Vítkovic v případě Envi považují pouze za podmíněného, tedy fakticky druhořadého věřitele, s nímž obrysy reorganizačního plánu ani situaci Envi nekonzultovali. Banka má vážné pochybnosti o tom, zda vítkovické pohledávky nebyly účelově vytvořeny, aby s jejich pomocí Světlík celý proces ovládl.

Stále stejný správce

Insolvenční návrh na Envi Světlík podal ještě před tím, než soud vyhlásil úpadek Vítkovic Power Engineering. Doufal zřejmě, že pokud soud pro Envi jmenuje jím vybranou insolvenční správkyni, bude pak Hepperová řídit i insolvence ostatních vítkovických firem. Soudy totiž jmenují pro krachy firem v jednom koncernu obvykle jednoho a téhož správce.

Pokud měli vítkovičtí manažeři takový plán, pak mu soud už minulý týden učinil přítrž: VPE poslal do úpadku a správcem jmenoval Davida Vandrovce z Mladých Buků.

Zřejmě i proto soud nevyhověl dlužnickému insolvenčnímu návrhu a návrhu reorganizačního plánu vítkovických šéfů pro dceřinou firmu Envi bezvýhradně: Hepperová nebude zkoumat pohledávky Envi, nad oddlužovacím procesem bude bdít věřitelský výbor v čele právě s Komerční bankou. Navíc soud ve svém verdiktu výslovně upozorňuje, že povolení reorganizace ještě neznamená, že tento proces bude probíhat přesně podle Světlíkova scénáře.

Dohled nad insolvenčním řízením ve Světlíkově skupině včera převzali státní zástupci. Jak se lze dočíst v insolvenčním rejstříku, do procesu vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Ostravě.