Energetická firma Jana Světlíka VPE předloni vydělala při šestimiliardových tržbách jen tři miliony, za rok 2015 skončí v minusu.

Energetická firma Jana Světlíka VPE předloni vydělala při šestimiliardových tržbách jen tři miliony, za rok 2015 skončí v minusu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vítkovice žádají o dvoumiliardovou injekci. Krach nehrozí, tvrdí společnost

  • 11
Ostravská skupina Vítkovice miliardáře Jana Světlíka vyjednává s bankami o nové velké půjčce. Od skupiny finančních ústavů chce česká strojírenská jednička získat necelé dvě miliardy korun. Na platební morálku vítkovických firem si stěžují také dodavatelé.

Jednání potvrdila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková: „Jde o klubové financování, jeho podmínky už byly odsouhlaseny všemi bankami.“ Podle informací iDNES.cz jednají Vítkovice s Komerční bankou, Českou spořitelnou, Raiffeisenbank a HSBC. Usilují o dlouhodobý úvěr 1,8 miliardy korun a nové bankovní záruky.

Masivní finanční injekce by se Vítkovicím hodila. Signálů o jejich napjatém hospodaření přibývá.

Deník MF DNES 2. března 2016 chybně uvedl, že pohledávka společnosti Carnefix vůči Vítkovicím činí 437 milionů korun. Ve skutečnosti jde o 437 tisíc korun. Za chybu se redakce prostřednictvím serveru iDNES.cz omlouvá.

Trable se vrší hlavně dceřiné firmě Vítkovice Power Engineering (VPE), jež patří k pilířům skupiny. Prestižní zakázka, historicky vůbec největší projekt strojařského impéria – stavba hnědouhelné elektrárny Adularya v Turecku za 11 miliard korun – se opožďuje.

Původně se měla elektrárna se dvěma bloky rozjet loni na jaře. Díky dodatkům smlouvy se termín spuštění prvního bloku posunul na loňský listopad, druhý blok se má rozjet do konce letošního března. Jenomže první blok odstartoval až letos v lednu. A jen na pár hodin, než ho zastavila závada turbíny (více čtěte zde).

V úterý Vítkovice ohlásily opětovný start elektrárny. „První blok dosáhl již 99 procent plánovaného výkonu. Ministerstvo energetiky Turecka ho schválilo jako nový zdroj, investor tedy může prodávat elektřinu,“ oznámil ředitel Vítkovic Power Engineering Jiří Skuhra. Kdy se ale rozjede druhý blok, není jasné.

Nešťastná energetika

Zpoždění je citlivé nejen pro Vítkovice. Na obřím projektu se podílí řada dalších výrobců, Adularya představuje jeden z největších obchodů českého strojírenství, projekt financuje Česká exportní banka. Zpoždění znamená i pozdější proplácení úvěru.

Vítkovice už vědí, že prestižní zakázka bude ztrátová. Kolik na ní prodělají, není jasné. „Vítkovice nečekají ztrátu, která by měla významně negativní dopad na hospodaření. Vše závisí na vyřešení víceprací, které byly a jsou uplatňovány na investorovi v souladu s kontraktem,“ říká Kijonková. Záležet bude i na smluvních pokutách za zpoždění.

VPE už tratila třeba na domácí zakázce na modernizaci elektrárny ČEZ v Dětmarovicích. Další potíž pro firmu znamená krach energetické firmy Modřany Power, s níž spolupracovala na dodávkách pro ČEZ. Světlíkovi v bankrotu Modřan vázne přes 400 milionů korun.

Předloni VPE vydělala při šestimiliardových tržbách jen tři miliony, za rok 2015 skončí v minusu.

Insolvenční šikana?

Podle poslední výroční zprávy za rok 2014 se Vítkovice před dvěma lety otřepaly z krize a začaly růst. Konsolidovaný zisk skupiny za rok 2014 činil 400 milionů. Loňská zpráva však také signalizovala pokles hotovosti, růst bankovních úvěrů a zadluženosti uvnitř skupiny, mezi jednotlivými dcerami.

Předběžné výsledky za rok 2015 zveřejnily zatím jen tři firmy skupiny. Vítkovice Heavy Machinery zvedla zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) z 242 milionů v roce 2014 na loňských 310 milionů korun, provozní zisk na 90 milionů, tržby převýšily čtyři miliardy.

Vítkovice Hutní montáže při tržbách lehce přes miliardu hlásí 67 milionů hrubého zisku (o polovinu víc než předloni). Tahoun Vítkovic, výrobce tlakových lahví na plyn Vítkovice Cylinders, loni dosáhl rekordních tržeb 2,5 miliardy korun. Zisk EBITDA stoupl proti předloňsku o 35 procent na čtvrt miliardy.

Jak hospodaří celá vítkovická skupina zahrnující tři desítky dcer? „Minulý rok nemáme po auditu, budeme ho komentovat později,“ říká Kijonková. Z bankovních kruhů se ale šíří informace, že tržby i ziskovost celých Vítkovic šly loni dolů.

K tomu má Krajský soud v Ostravě znovu projednat insolvenční návrh, který na Vítkovice podala loni na jaře společnost Carnefix, uplatňující pohledávku 437 tisíc korun. Návrh už soudci jednou zamítli, ale Carnefix uspěl při odvolání a vrchní soud zamítavý verdikt zrušil.

Podle Kijonkové krach Vítkovic nehrozí. „Vrchní soud se zabýval procesními věcmi, ne tím, jestli je návrh postavený na reálném základu. Pohledávka Carnefixu je pochybná, návrh na insolvenci nesmyslný a šikanózní. Vítkovice nemají závazky po lhůtě splatnosti, které by mohli věřitelé uplatnit v insolvenčním řízení,“ říká. Firma má podle ní dostatek hotovosti i majetku, aby mohla své závazky hradit.

Přesto je znát, že vítkovické financování je napjaté. Přibývá dodavatelů, kteří si stěžují na zhoršující se platební morálku vítkovických firem. „Máme tam už přes půl roku po splatnosti přes sto tisíc korun, což je pro firmu naší velikosti obrovská zátěž,“ říká manažer pražské společnosti se dvěma desítkami zaměstnanců, jež Vítkovicím dodává služby. Podobné hlasy zaznívají i od dalších podnikatelů, kteří „na jméno“ situaci komentovat nechtějí.