Rekordní investice agentura vykázala v roce 2006, kdy i díky nové automobilce Hyundai zprostředkovala projekty v hodnotě 119,8 miliardy korun.

Rekordní investice agentura vykázala v roce 2006, kdy i díky nové automobilce Hyundai zprostředkovala projekty v hodnotě 119,8 miliardy korun. | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Personální bouře, nadržování i tisíce nových míst. To je CzechInvest

  • 13
Personální bouře a nadržování vybraným investorům, na druhé straně tisíce zprostředkovaných nových pracovních míst. To jsou dvě strany mince zvané CzechInvest, státní agentury, jejíž fungování aktuálně prošetřuje policie.

CzechInvest spadá jako příspěvková organizace pod ministerstvo průmyslu a obchodu. To se k němu však nyní příliš nehlásí. "CzechInvest je samostatným právním subjektem," uvedla poté, co do agentury vtrhla policie, mluvčí ministerstva Veronika Forejtová. Dodala, že policie ministerstvo o ničem neinformovala (o policejním zásahu čtěte zde).

Agentura má za úkol podporovat příliv zahraničních investic do Česka a zároveň pomáhat tuzemským malým a středním podnikům při hledání kapitálového nebo strategického partnera v zahraničí. Od vstupu do EU má agentura vliv i na dotační "penězovody" z Unie, funguje totiž také jako orgán pro zavádění strukturálních fondů EU v Česku.

U vzniku CzechInvestu stál v roce 1992 tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, v současnosti kandidující na funkci prezidenta ČR.

Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka CzechInvestu

V čele agentury je od září 2010 Miroslav Křížek. Předchozí šéfka Czechinvestu Alexandra Rudyšarová byla obviňována z nadržování firmám využívajících služeb poradenských společností, jež jim sama doporučila (více o kauze čtěte zde).

Letos v červenci obvinila opoziční ČSSD generálního ředitele Křížka z toho, že se snažil v tichosti zprivatizovat jednu z hlavních činností agentury, a to správu, aktualizaci a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory. CzechInvest tehdy obvinění odmítl.

CzechInvest

V dubnu 2007 na sebe agentura upoutala pozornost, když na protest proti odvolání jejího tehdejšího ředitele Tomáše Hrudy ministrem Martinem Římanem podalo výpověď několik desítek zaměstnanců CzechInvestu včetně celého vedení agentury (více o exodu zaměstnanců čtěte zde).

Rekordní byl rok 2006

Agentura má kromě pražské centrály zastoupení i v 13 krajích ČR. CzechInvest se chlubí tím, že od svého založení zprostředkoval 1 798 investičních projektů v celkové hodnotě přes 715 miliard korun, díky nimž vzniklo téměř čtvrt milionu nových pracovních míst.

Rekordní investice agentura vykázala v roce 2006, kdy i díky nové automobilce Hyundai zprostředkovala projekty v hodnotě 119,8 miliardy korun. V následujících letech hodnota investic klesala. Hlavní podíl na nich totiž měly investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné než výrobní projekty.

Loni CzechInvest meziročně zdvojnásobil objem zprostředkovaných investic na 33,7 miliardy korun. Počet investičních projektů vzrostl na rekordních 233. Díky investicím, které loni agentura zprostředkovala, by mělo v Česku vzniknout 12 500 nových pracovních míst.

Nedávné úspěchy: Teva, Lego, Bosch

Největší loňskou investicí zprostředkovanou CzechInvestem byl projekt izraelské farmaceutické společnosti Teva Czech Industries (dříve IVAX a Galena) v hodnotě 2,15 miliardy korun na zvýšení výrobních kapacit v Opavě. Druhé místo patří dánskému výrobci hraček Lego Group, který do rozšíření výroby v Kladně investoval 1,6 miliardy korun. Třetí příčku obsadila českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch, její investiční projekt má hodnotu 1,4 miliardy korun.

,