Vláda chce bič na obce kvůli dluhům

Praha - Stát chce omezit chuť obcí více si půjčovat peníze. Rozpočty obcí jsou totiž součástí veřejných financí, a obecní dluhy se tak projevují na jejich celkovém schodku. Zbraní státu proti příliš rozhazovačným obcím by měla být novela zákona, která již prošla úvodním hlasováním v parlamentu a nyní ji čeká podrobnější projednávání v takzvaném druhém čtení.

V novele se hovoří o tom, že dluhopisy bude obcím schvalovat ministerstvo financí. Toto opatření by bylo přísnější než dosavadní stav. Nyní totiž ministerstvo kontroluje dluhy obcí tím, že pokud celkově překročí 15 procent jejich příjmů, mohou přijít o účelovou dotaci ze státního rozpočtu.

Proč se poslanci a ministerstvo obávají, že zadluženost obcí poroste? Jejich hospodaření totiž postupně přestanou vylepšovat příjmy z prodeje akcií distribučních společností.

V uplynulých třech letech zadlužení obcí díky těmto mimořádným příjmům stagnovalo a pohybovalo se kolem 40 miliard korun. Jenom za dva předešlé roky 1996 až 1997 se však prohloubilo o 14 miliard. Nyní se objevují obavy, že po vyschnutí mimořádných příjmů by dluhy mohly opět narůstat.

"Prostor pro růst zadlužení obcí je velký," míní jeden ze spoluautorů novely a poslanec za ČSSD Bohuslav Sobotka. Negativní očekávání sdílí i analytička Czech Rating Agency Martina Hábová. "Příští rok bude rokem volebním, a investiční výdaje proto budou mnohde vyšší," uvedla. Nadměrný růst zadlužení by se mohl odrazit i v horším ratingu obcí, což by dále prodražilo jejich financování.

"Proto je třeba stanovit pravidla hry," uvedl ředitel odboru územních rozpočtů na ministerstvu financí Rudolf Prokop.

Podle šéfa finanční komise Svazu měst a obcí Ivana Černého lze za regulaci považovat už dnešní stav, kdy obce mohou přijít o dotace. "Je proto otázka, zda je potřeba další regulace," řekl. Navíc málokterá banka dnes podle něho poskytne úvěr bez zajištění.

Zastánci dohledu ho obhajují i pravidly Evropské unie, která nesleduje jen schodek státního rozpočtu, ale celé veřejné finance včetně obcí a krajů.

Snahu posílit kontrolu nad systémem celých veřejných financí považuje za oprávněnou i člen bankovní rady České národní banky Pavel Štěpánek.

Ne už tak samy obce a kraje. Například podle starosty obce Smržovka Vladimíra Kahánka by se problém vyřešil, kdyby obce dostávaly více peněz ze státního rozpočtu. "Vždycky jsou u nich obce na posledním místě a ještě nás budou chtít řídit," uvedl Kahánek.

Podle ekonomů je však určitá regulace místních rozpočtů potřebná. Upřednostnili by však stanovení konkrétní hranice pro zadlužení. "Schvalování každé půjčky mi přijde zbytečně komplikované," řekl Marek Fér z ČSOB.