Polovina živnostníků neplatí žádné daně z příjmů - díky štědrým výdajovým paušálům. Současná koalice by od nich chtěla vybrat víc. Ilustrační foto.

Polovina živnostníků neplatí žádné daně z příjmů - díky štědrým výdajovým paušálům. Současná koalice by od nich chtěla vybrat víc. Ilustrační foto. | foto: British Gas

Na živnostníky se chystají vyšší daně. Ale nejdřív po volbách

  • 1423
Živnostníci platí nízké nebo žádné daně, vláda si na ně chce proto posvítit. Změny zdanění ale jen navrhne, do voleb je schválit nestihne.

V roce 2005 se odvádělo z daňových přiznání 26,6 miliardy korun, loni to bylo jen 2,5 miliardy. Za obřím poklesem živnostenských daní může především daňová reforma vlády Mirka Topolánka - ta zrušila minimální vyměřovací základ daně a naplno nechala projevit štědré výdajové paušály.

Koalice nyní jedná o tom, jak paušály omezit. Zavázala se k tomu už v koaliční smlouvě, ale došlo na to až teď - rok a kus před volbami.

„Posunuli jsme se od původního záměru paušálů, tedy zjednodušení vedení účetnictví pro drobné živnostníky. Dnes jsou výdajové paušály využívány úplně v jiném rozsahu,“ říká Roman Sklenák, šéf poslanců ČSSD.

Omezit používání paušálů jen na malé živnostníky chce ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zase jedná o snížení samotné výše paušálů.

Ministerstvo financí dostalo za úkol vypracovat podrobnou analýzu, jak drobní podnikatelé v Česku platí daně, ale také kolik si odvádějí na důchody. O konkrétních změnách se má rozhodnout až podle výsledků analýzy. Zdanění živnostníků chce ministerstvo pořešit v novém zákoně o daních z příjmů. Ten už ale vláda nestihne prosadit.

„Výsledné daňové zatížení OSVČ bude stanovovat až ministr financí následující vlády,“ upozorňuje současný ministr Andrej Babiš (ANO)

Opoziční strany - TOP 09, ODS, Starostové ale i Úsvit, ale ani mimoparlamentní Piráti s vyšším zdaňováním živnostníků nesouhlasí. Nejčastěji argumentují, že živnostníci jsou už tak dost zatížení schválenou elektronickou evidencí tržeb a kontrolním hlášením.

„Jakékoliv zvýšení daní bych pokládal za naprostý nesmysl,“ říká Miroslav Kalousek, předseda TOP 09. Jeho zákon o jednom inkasním místě, zrušený Sobotkovou vládou, podle něj skutečné zdanění živnostníkům dokonce snižoval o 12 procent.