Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Pivo nemá být levnější než voda, míní vláda. Vytáhne i proti kuřákům

  • 2156
Konec kouření v restauracích, ale i na dětských hřištích a omezení lihovin ve stáncích s občerstvením. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje baterii zákazů, která má občany už od příštího roku chránit před návykovými látkami. Podle návrhu by také měla být voda v restauracích levnější než pivo.

Nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami by se měl nejvíc dotknout výrobců cigaret a hospodských. Ministerstvo zdravotnictví (ČSSD) očekává, že nová regulace sníží spotřebu tabákových výrobků, ale také výběr spotřebních daní.

„Dopad na výběr spotřební daně způsobený omezením kouření v restauracích, v důsledku kterého je odhadováno pětiprocentní snížení spotřeby tabákových výrobků, by mohl znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu o cca 2,1 miliardy korun,“ uvádí se v návrhu, ke kterému se nyní budou vyjadřovat i ostatní ministerstva.

Návrh zákazu kouření má podporu premiéra Bohuslava Sobotky. „Inspirativní může být v tomto ohledu právní úprava zemí jako Velká Británie, Irsko či Maďarsko, kde platí úplný zákaz kouření nejen v restauracích, barech a vnitřních prostorech veřejných míst, ale například i na vnitřních pracovištích,“ uvedl.

Prodej cigaret pod kontrolou

Návrh přichází také s omezením kouření ve školkách a školách, na dětských hřištích či na zastávkách. Obce by navíc měly získat pravomoc zakázat kouření i jinde.

Také sehnat cigarety by mělo být těžší, a to včetně elektronických cigaret. Už by se nesměly prodávat v jakýchkoliv obchodech – například s elektronikou či v drogeriích, ale jen tam, kde je prodej tabákových výrobků očekáván a kam chodí kontrolní orgány.

Automaty na cigarety by směly být pouze tam, kde na ně dohlédne obsluha provozovny, nebo tam, kam nemají vstup lidé mladší 18 let. Stejná pravidla by ve všech směrech platila pro elektronické cigarety jako pro tabákové výrobky.
Výrobci cigaret se zatím k návrhu nechtějí vyjadřovat. „V těchto dnech se s návrhem seznamujeme a porovnáváme ho s požadavky Směrnice o tabákových výrobcích,“ říká Kamil Provazník ze společnosti Imperial Tobacco, která vyrábí například cigarety značek Davidoff či Gauloises.

Voda levnější než pivo

Zákon zásadně zasáhne i podnikatele v pohostinství. Ti se nejvíc děsí toho, že by provozovatel provozovny, kde se prodávají alkoholické nápoje (prodejna potravin, restaurace, herna, stánek s občerstvením), ručil pod hrozbou pokuty za to, že v daném prostoru nepopíjejí osoby mladší 18 let anebo že tam v podroušeném stavu nepřijdou odjinud.

„To by v praxi znamenalo, že při vstupu by podezřelý návštěvník musel být dotázán na plnoletost, a pokud plnoletý nebude, podstoupit dechovou zkoušku nebo test na alkohol,“ říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Na bary a hospody by se vztahovala také cenová regulace. Alespoň jeden nápoj na jídelním lístku by musel být levnější než alkoholické nápoje - například voda levnější než pivo. Dnes je tomu často naopak.

O zákazu kouření si zástupce restauratérů myslí, že by měl rozhodnout trh – už dnes existují nekuřácké restaurace nebo provozovny s oddělenými prostory. „Jediný relevantní argument pro úplný zákaz kouření je personál, který je kouři nedobrovolně vystaven,“ poznamenává Stárek.

Rozlévané lihoviny už by se také neměly dát koupit u každého stánku s občerstvením jako dosud. Dotyčný stánkař bude muset splňovat stejné hygienické a technické podmínky jako hospodský.

Netýká se to ale stánků, kde se prodávají jen balené potraviny a lihoviny. „Co se týká příležitostného prodeje, tedy na kulturních akcích, tam lze lihoviny prodávat i ve stánku bez omezení tj. zda je to stánek s občerstvením či nikoliv, ale prodej podléhá oznamovací povinnosti,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Nový fond proti závislostem

Zákon také přichází s návrhem posílat část spotřebních daní z alkoholu, cigaret a hazardu do nového Státního fondu pro prevenci závislostí - např. 1 procento z těchto daní by znamenalo příjem fondu 660 milionů.

To se nelíbí ministerstvu financí. „Rozmělňování rozpočtového určení daní na další účely je krok nesprávným směrem také kvůli legislativně technické složitosti a někdy i obtížně předvídatelným důsledkům,“ říká mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Úplný zákaz kouření v restauracích ministerstvu nevadí – žádné finanční dopady totiž neočekává. „Podle mezinárodních zkušeností by se toto opatření nemělo projevit negativním dopadem do státního rozpočtu ani celkově do podnikatelského sektoru,“ uvedl mluvčí.

Předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se zákazem kouření v restauracích a omezením alkoholu na stáncích s občerstvením souhlasí: „Obecně tyto principy podporuji. Fond musím prostudovat,“ uvedl.

Dodržování zákona by mohly vedle České obchodní inspekce kontrolovat také Česká školní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, orgány celní a finanční správy.