Vláda jedná o zásahu do státních financí

  • 33
Koaliční kabinet Vladimíra Špidly dnes odstartuje ostrou diskusi o největší reformě veřejných financí v historii Česka. Ministr financí Bohuslav Sobotka předkládá kolegům návrh, jak ročně uspořit 40 až 71 miliard korun. Navrhuje zpřísnění sociální sítě, kroky, jak zabránit zneužívání sociálních dávek, nemocenské, podpor v nezaměstnanosti.

Další miliardy má přinést menší podpora stavebního spoření, vyšší daně z nemovitostí, růst spotřebních daní či DPH u služeb, například telekomunikací, internetu či poradenských služeb. Reforma neobsahuje detailní kroky, jak desítky miliard ušetřit. Až na výjimky je v ní hlavně sepsána filozofie, jak hrozící propad státních financí zbrzdit.

"Teprve poté, co ji vláda schválí, začnou ministerstva připravovat konkrétní zákony," říká Sobotka. Již nyní je jisté, že jeho plán je politicky výbušný, především uvnitř ČSSD. "Jednání o záměrech obsažených v reformě budou trvat mnoho týdnů, spíše měsíce. Jsou to natolik závažné zásahy, že si vyžádají hodně času," říká premiér Vladimír Špidla. Nedá se očekávat, že by vláda dnes k nějakému závěru došla.

Reforma přichází
deset minut po dvanácté -
komentář Fincentra čtěte ZDE
Velkou neznámou je názor premiéra. Svého ministra financí zatím nepodpořil. Podle informovaných lidí vyčkává i na výsledek volby nového prezidenta. Ta ukáže, jak silné je v klubu sociálních demokratů "postzemanovské" křídlo, které Sobotkovým plánům nefandí.

Ve vládě je jeho nejostřejším a jediným zastáncem ministr práce Zdeněk Škromach. Ten odmítá škrty v sociálních výdajích. Ostře kritizuje, že Sobotka nepočítá ve svých plánech s volebními hity ČSSD, jako jsou plošné přídavky na děti, příspěvky na vzdělání či výrazné zvýšení rodičovského příspěvku.

"Reforma je příliš soustředěna na škrty sociálních výdajů a zapomíná na programové priority vlády," řekl Škromach. "Nemyslím si, že by v této podobě v klubu našel absolutní podporu," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban.

Premiér je opatrný a vyčkává. Právě reforma veřejných financí je tématem, na němž se zřejmě ostře projeví rozpory uvnitř ČSSD. Ukáže se, jak je silné "socialistické" křídlo zastoupené Škromachem či šéfem ústecké ČSSD Jaroslavem Foldynou.

Sobotkovy záměry schvalují obě menší vládní strany: lidovci i unionisté. I nový šéf opoziční ODS Mirek Topolánek řekl, že jeho strana je řadu úspor ochotna podpořit. Pokud by úspory měly být viditelné už příští rok, nemůže vláda příliš váhat. "Záměr by měl být schválen do konce dubna a poté je okamžitě potřeba začít předkládat zákony," říká Sobotka.

Politická konstelace uvnitř ČSSD rychlému projednání reformy ovšem nenahrává. Kromě klání o post prezidenta se v březnu odehraje ještě sjezd ČSSD, který bude volit předsedu. Špidla se snaží svůj post obhájit, i proto si nechce s hořlavým tématem státních financí znepřátelit část strany.

Ekonomové považují zbrzdění státních dluhů za nezbytné. Mezinárodní instituce, naposledy měnový fond, upozorňují, že bez něj hrozí Česku problémy. Na přijetí společné evropské měny musí jako jediná z kandidátských zemí na léta zapomenout. Ministra podpořila i Česká národní banka, která předložila kabinetu k projednání svůj návrh, aby Česko přijalo euro co nejdřív.

S výjimkou stavebního spoření a nemocenské je však většina Sobotkových záměrů nekonkrétní. Zmiňované úspory jsou jen hrubým odhadem vycházejícím především ze zahraničních zkušeností s podobnými reformami. Autoři hledali inspiraci především ve Švédsku.

Zatím není zřejmé, kolik stát získá díky vyšším daní. Lidé netuší, jak vysoká by mohla být daň z nemovitostí u průměrného domku. Chybějí i konkrétní čísla, jaké úspory se dají čekat od přísnější sociální sítě.