Vláda nechce spořit, zvýší daně

  • 222
Ministr financí Bohuslav Sobotka neprosadil svůj plán, jak skoncovat se státními dluhy. Vláda bude dál pracovat na přípravách reformy státních financí, vydá se však jinou cestou: škrty ve zneužívaných sociálních dávkách budou mírnější. Více peněz se naopak bude snažit získat do rozpočtu zvýšením daní či sociálního a zdravotního pojištění.

Ministr financí už rozpustil svůj reformní tým poradců, který tvořili většinou mladí, liberálně orientovaní ekonomové s doktoráty ze západních univerzit. Řízení reformy se už ujala skupina pod vedením premiéra Vladimíra Špidly.

Velký vliv budou mít odbory a výrazné slovo připadne ministrovi práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi, ostrému oponentovi návrhů ministra financí.

"Bude potřeba přitlačit na pilu. Musíme výrazně zvýšit příjmy státního rozpočtu. Určitě se povedou úvahy o zvýšení pojistného i daně z příjmu fyzických osob," řekl včera Škromach.

Kromě volání po vyšších daních je uvnitř ČSSD silný i názor, že škrty v sociálních výdajích by měly být mírnější. K tomu se přiklání i Špidla. "Reforma bude. Aby byla účinná, musí být sociálně únosná," řekl včera Špidla.

Výrazně vyšší růst daní a pojistného, a naopak mírnější zásahy do sociálních dávek. Připravovaná reforma zadlužených veřejných financí mění směr. Cíl zůstává stejný: snížit státní dluhy o desítky miliard.

Cesta, jak se k němu dostat, však má být jiná. Navzdory obrovským dluhům se navíc musí najít asi 20 miliard na předvolební hity sociálních demokratů: plošné přídavky na děti, vyšší příspěvek na rodičovskou dovolenou či 50 tisíc korun na každého novorozence.

"My chceme vytvořit koncept sociálního státu a bez reformy není možný. Budeme klást velký důraz na to, aby byla sociálně únosná," řekl premiér Vladimír Špidla.

Změnu kurzu, o níž do velké míry rozhodlo posílení levicověji orientovaného křídla v ČSSD, dobře ilustruje proměna autorů reformy. Ministr financí ji připravoval s týmem mladých ekonomů z akademických a bankovních kruhů.

Její razantnější variantu, která počítala s úsporami až 71 miliard korun ročně, podpořila i Česká národní banka.

Nyní budou do reformy, jejíž vedení si vzal pod patronát sám premiér, výrazně zasahovat ekonomové blízcí odborům. A sama odborová centrála v čele s jejím šéfem Milanem Štěchem bude mít výrazné slovo.

Tito lidé mají v mnohém podobné názory jako ministr práce Zdeněk Škromach. Tlačí na to, aby se státní dluhy ztenčily hlavně zvýšením daně z příjmu či ze sociálního pojištění.

Přes zmíněné rozpory jsou však v Sobotkově verzi reformy věci, na nichž se vláda zřejmě dokáže bez problémů shodnout. "Je jich hodně. Od zneužívání nemocenské či podpor v nezaměstnanosti přes omezení podpory stavebního spoření pro lidi, kteří je nevyužívají na bydlení. Ten hlavní rozpor je právě u daní. Podle mého názoru je kolega Sobotka podcenil," řekl Škromach.

O reformě bude Špidlův tým jednat znovu ve čtvrtek. Kromě ministrů financí, práce, průmyslu a dopravy se schůzek zúčastní i Špidlův poradce Jaroslav Ungermann a ekonom odborové centrály Martin Fassman.