Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Vláda pohřbívá Nečasovu penzijní reformu, skončí v lednu 2016

  • 428
Vláda Bohuslava Sobotky ve středu schválila konec penzijní reformy, kterou prosadil předchozí pravicový kabinet. Znamená to konkrétně, že na začátku roku 2016 zanikne druhý penzijní pilíř. Lidé už nebudou moci přesměrovat tři procenta z povinných odvodů na sociální pojištění na vlastní účet do soukromých penzijních fondů.

Peníze, které lidé do fondů poslali, dostanou zpět a budou se moci sami rozhodnout, jak s nimi naloží. Zda je vrátí do státního, průběžného penzijního systému, takže by jim nebyl krácen budoucí důchod od státu, nechají si je, nebo zda je převedou na státní penzijní připojištění, tedy do takzvaného třetího pilíře důchodového systému.

„Druhý pilíř je jedním z velkých omylů předchozí vlády Petra Nečase,“ sdělil iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka. Jeho spuštění prosadil navzdory nesouhlasu politické opozice, sociálních partnerů a odborné i široké veřejnosti bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „ČSSD od samého začátku proti spuštění druhého pilíře protestovala, upozorňovali jsme na velká rizika spojená s vyváděním stamiliónů korun z průběžného důchodového účtu,“ dodal premiér.

Na zrušení druhého důchodového pilíře proto sociální demokracie trvala, už když byla v opozici a prosadila to pak i do koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Záměr Sobotkovy vlády skoncovat s důchodovou reformou Nečasova kabinetu ještě musí potvrdit parlament.

Lidem dala bývalá Nečasova vláda možnost, aby tři procenta ze sociálních odvodů přesměrovali do soukromých penzijních fondů a přidali dvě procenta ze svého. Tím by se ulehčilo státu při vyplácení budoucích důchodů, protože by lidé na část své vlastní penze šetřili sami. Jenže zájem o to byl nakonec menší, než Nečasova vláda čekala. Nejspíš i pod vlivem toho, že ČSSD avizovala, že až přijde k moci, s touto možností skoncuje.

„Vstup do druhého pilíře se ukázal jako zcela nevýhodný pro většinu občanů. Mizivý zájem veřejnosti o vstup do tohoto systému spoření dokazuje, že šlo od první chvíle o slepou uličku a nesmyslný krok,“ uvedl Sobotka.

Důchodovou reformu předchozí pravicové vlády hájí poslanec ODS Adolf Beznoska. „Český sociální systém je nastaven tak, že přijde okamžik, kdy i při úplném zdanění všech příjmů nebude dostatek peněz na jeho udržení. Budoucí generace již nebudou schopny zaplatit důchody předchozím generacím. Z těchto důvodů se realizovala důchodová reforma skrze zavedení takzvaného druhého pilíře, který lidem umožňoval odkládat si v produktivním věku peníze na stáří,“ uvedl Beznoska.

„Tyto peníze při tom byly zhodnocovány a prostřednictvím zákonů i pojištěny tak, aby svým majitelům přinesly co největší užitek. 80 tisíc lidí, kteří se do druhého pilíře zapojili, však současná vláda považuje za nikoho,“ dodal poslanec za občanské demokraty Beznoska v reakci na rozhodnutí Sobotkovy vlády.