Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stát zřídí registr bankovních účtů, má rychleji odhalit podvodníky

  • 624
Vláda ve středu schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého je zákon dalším krokem vlády v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Norma počítá s tím, že evidenci účtů bude spravovat Česká národní banka (ČNB) a data v ní budou minimálně denně aktualizována. „Informace o existenci účtů mohou v odůvodněných případech žádat daňové orgány, orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby a finanční analytický útvar ministerstva financí,“ uvedl k zákonu Sobotka.

Podle ministerstva financí mohou informace z evidence pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody. Registr účtů by měl začít fungovat po 16 měsících od uvedení zákona v platnost. Podle ministerstva to tak bude pravděpodobně v první polovině roku 2018.

Padesátka cifršpiónů bude vyhledávat podnikatele, kteří podvádějí stát

Registr podle resortu umožní na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. „Odpadne tím plošné dotazování řádově desítek institucí, jako je tomu nyní, minimalizuje se riziko úniku informací v citlivých kauzách a výrazně se zvýší rychlost přístupu k informacím,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Současná doba odpovědi od jednotlivých institucí je v řádu dní až týdnů, uvedl úřad. Záměr zřídit evidenci účtů schválila vláda předloni v prosinci.

Podle opoziční ODS registr naruší svobodu občanů. „Centrální registr účtů je prvním krokem k tomu, že bez jakékoli kontroly bude mít řada osob přehled o účtech všech občanů. Vzhledem k tomu, jak často dochází k úniku dat, je to další nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody,“ uvedl předseda strany Petr Fiala.

Kolik je peněz na účtu, se stát nedozví

„Centrální evidence účtů je od počátku navrhována jen jako souhrn informací o tom, kdo má kde účet, a s tím, že tuto informaci dostane jen ten, kdo je k tomu oprávněn podle již platných zákonů. K získání této informace nepotřebuje souhlas majitele a účel získání této informace současně odůvodňuje rychlost jejího získání,“ řekl iDNES.cz Jiří Tvrdý z Finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Podle dohody ministerstva a ČNB se bude evidence účtů týkat fyzických i právnických osob, údaje ale nebudou obsahovat zůstatky peněz na účtech.

„Ministerstvo financí nikdy nepožadovalo ani nenavrhovalo, aby evidence obsahovala jakékoli informace o stavu účtu nebo dokonce pohybech na účtu. Takové návrhy sice v připomínkovém řízení zazněly, ale ministerstvo to zásadně odmítalo jako neúčelné a zbytečně zatěžující a prodražující celý systém,“ uvedl Tvrdý.

„Příslušným orgánům k řádnému plnění jejich povinností stačí informace o tom, která úvěrová instituce vede „zájmový“ účet.Potřebuje ji však v současném světě propojeném elektronickým bankovnictvím rychle. Je nepochybné, že se tím výrazně zvýší efektivita jejich činnosti, tedy zejména zajišťování výnosů z trestné činnosti, což pochopitelně děsí podvodníky i jejich ochránce a zřejmě bylo i důvodem k tomu, proč předchozí vláda zřízení této evidence v roce 2011 zamítla,“ doplnil Tvrdý.

Historie údajů bude vytvářena až po zahájení provozu evidence, data budou archivována pět let a centrální banka bude zveřejňovat celoroční statistické údaje o využívání evidence. Vybudování systému bude stát 12 milionů, roční provoz šest až osm milionů.

Podobný systém již funguje i v jiných evropských státech, například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo v Itálii. Zřízení registru doporučuje i nová směrnice EU a v současné době jej má v návrhu „protiteroristického balíčku“ Evropská komise.

,