Ministr financí Miroslav Kalousek při debatě s premiérem Petrem Nečasem v Poslanecké sněmovně.

Ministr financí Miroslav Kalousek při debatě s premiérem Petrem Nečasem v Poslanecké sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda schválila růst DPH. Zároveň zvýší slevu na dítě o 150 korun

  • 620
Vláda schválila zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb daně na 17,5 procenta rok poté. Mohou zdražit třeba potraviny, léky, bydlení nebo veřejná doprava. Rodinám vyšší výdaje částečně vykompenzuje zvýšení slevy na dítě.

Prodražit se může také vstupné na kulturní akce, knihy, výstavba bytů, ubytování, zdravotní a sociální péče nebo svoz odpadu. Změny v DPH přijala vláda jednomyslně.

"Součástí je i novela zákona o dani z příjmu. Bylo dohodnuto kompenzovat růst DPH rodinám s dětmi tak, že sleva na dani na jedno vyživované dítě se zvýší o 150 korun, to znamená na jedno dítě získá rodina 1 800 korun ročně," řekl po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek.

Nyní je základní sazba DPH 20 procent a snížená deset procent. Změny DPH by měly státu kompenzovat výpadek, který na příjmové stránce státního rozpočtu nastane kvůli reformě penzí.

Vládní koalice původně počítala se změnami DPH už od letošního října, po složitých jednáních ale našly vládní strany kompromis. Nižší sazba daně se změní od 1. ledna 2012 z 10 na 14 procent, o rok později se pak výše daně z přidané hodnoty sjednotí na výši 17,5 procenta.

Kalousek po středečním jednání vlády už nepředpokládá, že by se zákon ještě nějak měnil. Vládní návrhy musí ještě projít schvalováním v parlamentu, posuzovat je bude i prezident.

Obce nebudou mít z vyšší DPH prospěch

Změny DPH by měly na výdajích pocítit i obce a jednotlivá ministerstva. "Největší dopad se očekává u výdajů na městskou dopravu, oprav bytového fondu, svozu odpadů a samozřejmě příspěvků na provoz zřizovaných organizací (například školy, školní jídelny, knihovny), kde se změna týká zejména zvýšení cen vodného, dodávek tepla a potravin pro školní jídelny," uvádí schválený materiál.

Obce nicméně nebudou mít z vyšší DPH nic. Inkaso z této daně se sice běžně rozděluje mezi stát, obce a kraje, částka, která se zvýšením navíc vybere, však půjde na účet důchodové reformy.

Ministerstvo financí předpokládá, že státní rozpočet získá změnami DPH příští rok navíc 21,3 miliardy korun a v roce 2013 22,5 miliardy korun. MF DNES ale spočítala, že náklady spojené s kompenzacemi nízkopříjmovým skupinám, kterých se změny dotknou nejvíce, dosáhnou zhruba 20 miliard. Stát bude muset například valorizovat důchody nebo zvýšit sociální dávky. - (více čtěte zde)

ČSSD zvýšení DPH zásadně odmítá. Považuje to za další nespravedlivý krok vedle vládních škrtů, které dopadly na rodiny z dětmi, státní zaměstnance, seniory nebo zdravotně postižené.

"Představitelé Nečasovy vlády se zároveň plánovaným faktickým zvýšením spodní sazby DPH usvědčují z nehorázné předvolební lži, kdy ani jedna ze stran koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné o zvyšování daní nemluvila," uvedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

"Vzhledem ke stále vysokému rozpočtovému schodku a neobvykle vysokému podílu přímých daní v českém daňovém systému je tento krok (zvýšení spodní sazby DPH) pochopitelný. Rozhodně jde o méně negativní řešení než například zvýšení daně z příjmu fyzických či právnických osob," komentoval vládní plán analytik Patria Finance David Marek.

,