Vláda se brání zdražení cigaret

  • 58
Zemanova vláda ve středu schválila návrh zákona o tom, kde bude nutné se vstupem do Evropské unie zvýšit spotřební daně. Vyšší daně, a tedy i ceny, se plánují hlavně u kuřiva, v menším měřítku pak u nafty, topných olejů či u piva. U cigaret, kde jsou rozdíly největší a kde by okamžité převzetí evropských směrnic zvedlo ceny až na dvojnásobek, vláda potvrdila svůj plán hájit kuřáky co nejdéle.

Ke dni vstupu do EU navrhuje učinit jen první krok, při němž by například krabička cigaret Petra zdražila z dnešních 40 na 45 až 50 korun.

"Do vstupu se nic nemění," uvedl mluvčí vlády Libor Rouček. Úplné srovnání sazeb, které by při nejstřízlivějším odhadu zvedlo cenu cigaret Petra minimálně na 70 korun, vláda navrhuje rozložit až do roku 2007. Okamžité zdražení by znamenalo těžkou ránu pro mnoho rodin, hlavně pro chudší vrstvy. Podle protikuřáckých lobby kouří až 30 procent Čechů, kteří ročně spotřebují kolem 20 miliard cigaret.

Podmínkou pro pozdější zdražení však je souhlas Evropské unie, o který diplomaté teprve bojují. U spotřebních daní totiž v EU platí minimální sazby, a chce-li kandidátská země výjimku, musí si ji nejprve dojednat. Německo či Rakousko kvůli obavám z odlivu poptávky chtějí, aby se daně a ceny srovnaly co nejrychleji. Zatím není jisté, zda se českým vyjednavačům podaří přesvědčit sousedy k ústupkům.

"Vláda, aniž předjímá výsledek jednání, do zákona promítla naši vyjednávací pozici. To neznamená, že je jasný výsledek jednání," připouští hlavní český vyjednavač Pavel Telička.

Unie chce kapitolu daní uzavřít do konce roku. Žádost o výjimku má podle diplomatických zdrojů z Bruselu podporu části tamních úředníků, jiní jsou však proti. Češi tedy možná výjimku dostanou, ale patrně bude kratší, než si představují.
Kromě cigaret již Česko o žádnou výjimku nežádá. Pokud se to nezmění, pak daň z půllitru desítky stoupne o 35 haléřů a z litru nafty o 70 haléřů.