Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vláda: Soudy budou rozhodovat pře o činži podle nájmu v místě obvyklém

  • 186
Vláda dnes schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného.

"Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," uvedl předseda vlády Petr Nečas po jednání kabinetu.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Regulace přitom na většině území státu skončí už v příštím roce. Jen krajská města (kromě Ostravy a Ústí) a středočeská města nad 10 tisíc obyvatel budou mít na srovnání nájmů další dva roky.

400 000

bytů se mohou od ledna 2011 týkat spory o určení výše nájemného. Proces postupného zvyšování regulované činže skončí v lednu ve většině měst.

Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Ministerští úředníci navíc odhadují, že i když by zákonodárci schválili navrhované změny bez delších průtahů, zákon začne platit až v polovině příštího roku. Soudy tak budou patrně případné pře týkající se nájemného odkládat. "Zatím nelze předbíhat, jak se k tomu soudy skutečně postaví, ale obavy z exploze takových případů jistě máme," řekl MF DNES minulý týden Vilém Štefek z Krajského soudu v Ústí nad Labem. (viz předchozí článek)

Přechod nájmu bude omezen, nájemníci musí dávat více informací

Ministerstvo chce v návrhu také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, kterou není nutno hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle resortu povinen nájemník konat a návštěvu jít řádně nahlásit.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

Policisté a hasiči budou mít zvláštní ochranu bydlení ve služebních bytech

Do návrhu také byla na poslední chvíli přidána klauzule chránící pozůstalé po zaměstnancích vybraných profesí, jako jsou policisté či hasiči, kteří zahynou při výkonu povolání. Tu si vymínil ministr vnitra Radek John, který minulý týden odmítl o novele bez této ochrany dále jednat.

"Pozůstalí budou moci byt minimálně dva roky po této události nadále užívat," řekl Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.

,